Sensormatic Blog

10 Maddede Etkili Online Sunum Nasıl Yapılır?

Pandemi ve artan dijitalleşme iş yapış şeklimizi değiştirdi. Uzaktan çalışmaya geçilmesiyle toplantı ve sunumlar online’a taşındı. Her ne kadar networking açısından fiziksel ortamda bir araya gelmenin etkisini yaratmasa da yeni normalde online toplantıların kalıcı olması bekleniyor. Çünkü bu şekilde yapılan toplantı ve sunumlar daha fazla kişiye ulaşıyor, karbon ayak izini düşürüyor ve düşük maliyetle hayata geçiyor. Bu nedenle iş dünyası gelecekte dijitalleşme konusunda daha fazla yol alırken toplantı ve sunumlar da online mecralarda gerçekleşmeye devam edecek gibi görünüyor.

Ancak online sunum yapmanın yüz yüze sunuma göre farklı zorlukları var. Sadece 10 kritere dikkat ederek bu zorlukların üstesinden gelmek, başarılı ve etkili bir online sunum yapmak mümkün.

İşte karşınızda online sunumları mükemmelleştirici 10 kritik tavsiye.

1-Teknik hazırlık yapın

Online sunum yaparken teknolojiye bağımlıyız. Olası aksaklıkları önlemek için Murphy Kanunları’nın merceğinden bakın. Neyi kontrol edebileceğinize odaklanın. Tüm teknik kontrollerinizi sunuma başlamadan önce katılımcılar gelmeden yapın.

2-Sunum yapacağınız online platforma aşina olun

Mikrofonunuzun sesini kapatma ve açma alıştırması yapın. Toplantı sahibiyseniz, diğer katılımcılardan birinin veya tümünün sesini açıp kapama alıştırması yapın.

3-Sunumunuzun PDF versiyonunu hazır bulundurun

Slaytlarınızda teknik bir aksilik olması durumunda kullanmanız için sunumunuzun bir PDF versiyonunu oluşturun. Bunu “farklı kaydet”i ve PDF’i seçerek yapabilirsiniz. Sunumunuzu PDF olarak kaydederken varsa gizli slaytlarınızı silmeyi unutmayın. Çünkü PDF sunumunuzu görüntülediğinizde gizliniz saklınız kalmayacak.

4-Bilgisayarınızda sadece sunumunuz açık olsun

Tüm gereksiz uygulamaları kapatın. Ayrıca büyük dosyaları indirme veya karşıya yükleme gibi önemli miktarda bellek ya da bant genişliği gerektiren diğer arka plan etkinliklerini de kapatın.

5-Zamanı iyi yönetin

Sunumunuzda ne anlatacağınızı daha etkin planlayarak zamanı iyi yönetin. Toplantılar üzerine odaklanan MeetingKing şirketinin yaptığı bir araştırma, toplantının ilk 15 dakikasında katılımcıların dikkatinin çok yüksekken 45 dakikadan sonra aktif dinlemenin azaldığını ortaya koyuyor. Ortalama dikkat süresinin 30-40 dakika aralığında olduğu düşünüldüğünde sunum süresini en fazla 45 dakika olacak şekilde planlamak önemli.

6-Ana mesajlarınızı net bir şekilde verin

Online bir ortamda dinleyiciler sadece size odaklanmayabilir. Bir yandan başka şeylerle uğraşabilirler. Bu sebeple ara sıra dikkatleri dağılır. Ana mesajlarınızı kaçırmalarını önlemek için yeni bir slayta geçtiğinizde ana noktayı belirten en alıcı noktayı etkili bir cümle ile iletin. Dikkati canlı tutmak için ses tonlamalarınıza hassasiyet gösterin.

7-Beden dili ve göz teması olmazsa olmaz

Sunum yapan kişi olarak katılımcıların tamamının kameraları kapalı olsa bile sizin kameranızın hep açık olması gerekiyor. Etkili bir sunum yapmak için beden dilimizi kullanmalı ve dinleyiciyle göz teması kurmalıyız. Sunumunuzu ikinci bir ekrana, sunuma ya da başka bir yere bakarak anlatmayın. Katılımcıya yani kameraya bakarak anlatın. Her iki yana sallanmak gibi olumsuz beden dili hareketlerinden kaçının.

8-Arka planınızı kontrol edin ve sade bir kıyafet seçin

Sunum yaparken arkanızda görsel bir karmaşa olmasın. Hatta sunum yaparken giyeceğiniz kıyafetle kontrast bir arka plan seçin. İdeal bir arka plan dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve profesyonel görünmek için sade bir duvardır. Alanınızı düzenleyemiyorsanız kullanacağınız platformdan özelleştirilmiş düz ve sade bir arka plan seçin. Kıyafet seçerken de dikkat dağıtıcı desenlerden veya çok renkli gömleklerden, parlak kumaşlardan kaçının, düz renkler en iyisidir. İnsanlar kıyafetinize değil mesajınıza odaklansın.

9-Yüzünüzün aydınlık göründüğünden emin olun

Odadaki aydınlatmayı optimum şekilde kullanın. Ters ışıkta ışığın arkanızdan gelmediğinden ya da gölgede kalmadığınızdan emin olun. Karanlık görünmenizi sağlayacağı için arkanızda parlak bir pencere olacak şekilde durmayın. Parlak pencere önünüzde olacak şekilde konumunuzu değiştirin.

10-Sizi ve yalnızca sizi duyabildiklerinden emin olun

İdeal olarak sessiz bir odada sunum yapmalısınız. Evdeyseniz sunum öncesinde odaya kimsenin girmeyeceğinden, kapıyı çalmayacaklarından emin olun.

Online sunumlarınızı daha etkili hale getirmeye yardımcı olmak için hazırladığımız videoyu izlemek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. https://youtu.be/U3xn0ZolIgo

Yorum ekle