Sensormatic Blog

2019 Yılında Web Sitenizi Koruma Yöntemleri

Dijital dönüşüm süreciyle e-ticaret yükselişe geçerken, dijital dükkanların ihtiyaç duyduğu güvenlik önlemleri kritik öneme sahip hale geldi. Web site sahipleri için dikkat edilmesi gereken güvenlik unsurlarını bir araya getirdik.

Çevrimiçi dünyada iş geliştiren kurumların tartıştığı konuların başını güvenlik önlemleri çekiyor. Müşteriler ve ziyaretçiler güvenlik unsurları konusunda daha çok web site sahiplerine güvenirken, çevrimiçi iş yürütenlerin ve web site sahiplerinin önceliği müşteri ve ziyaretçileri için güvenli bir deneyim yaşatmak oluyor.

Web sitesi sahibi ve çevrimiçi iş yürütenler için online güvenlik konusunda öne çıkan başlıkları bir araya getirdik.

Web sunucusu seçiminde dikkatli olun

Güvenlik unsurlarında dikkat edilmesi gereken başlıkların ilki web sitenize ev sahipliği edecek sunucunun doğru seçilmesi. Güvenli bir web sunucu şirketi, web sitenize arka kapıdan erişim riskini ortadan kaldıracaktır.

Kaliteli bir web sunucusu düzenli bakıma özen gösterir ve ziyaretçilerinize birinci sınıf kullanıcı deneyimi sunan uygun güvenlikli ortamı sağlar.

Pek çok iş sahibi web sunucusu konusunda yatırım gerçekleştirirken en ucuz olan hizmetleri tercih ederek aslında web sitesinin güvenliğini riske attığını bilmiyor. Elbette ekonomik yatırım tercihlerinde bulunabilirsiniz ancak aynı zamanda sunduğu hizmet kalitesinden emin olmalı ve son kararı buna göre vermelisiniz.

Güçlü yönetici parolaları oluşturun

Web sitenize erişim için kullanılan şifrenizin kolay olmadığından emin olmalısınız. Zira basit şifreler web sitenizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesini kolaylaştırarak güvenlik için sarf ettiğiniz diğer tüm çabaları boşa çıkaracaktır. Bu noktada büyük harf, küçük harf, sembol ve rakamlardan oluşan karmaşık bir şifre güçlü bir koruma için fayda sağlayabilir.

Dijital varlıklarınızı korumak için aynı şifreleri kullanmaktan kaçınmakla beraber parolalarınızı asla çevrimiçi depolama birimlerinde veya dijital not defterlerinde kayıtlı tutmayın. Korumanızı güçlendirmek için çift faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece sadece güçlü bir şifre oluşturmakla kalmış olmaz, profesyonel siber korsanlara karşı ek bir güvenlik duvarı çekmiş olursunuz.

Web yazılımınızı güncel tutmaya özen gösterin

Web sitenizi oluştururken kullandığınız web yazılımı için yayınlanan güncelleme ve yamaları yakından takip etmeniz kritik önem taşıyor. Bu güncelleme ve yamalar hem web sitenize yeni fonksiyonlar kazandırıyor hem de güncel siber tehditlere karşı güvenlik önlemleri içeriyor.

Belirli aralıklarla web sitenize ait yazılımı güncelleştirmeniz, web sitenize karşı gerçekleşecek saldırılar ve oluşacak güvenlik zaaflarına karşı önemli bir avantaj elde etmenizi sağlar.

SSL sertifikası ile altyapınızı güçlendirin

SSL (Secure Socket Layer) sertifikası, Türkçe olarak Güvenli Giriş Katmanı olarak bilinen bir güvenlik protokolüdür. SSL sayesinde kişisel gizlilik ve güvenilirlik sağlanarak, ağ üzerindeki bilgi aktarımı esnasında bilginin bütünlüğünü ve gizliliği için sunucu ve istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılmasını sağlar.

SSL sertifikası ile korunan web siteleri, üçüncü tarafların kolay erişimine imkan tanımadan güvenle iş yapılabilecek ve hassas bilgilerin muhafaza edilebileceği alanlara dönüşürler.

Ağzınızda gerçekleşen ziyaretçi trafiğini gözlemleyin

Web sitenizdeki hareketliliklere ilişkin olarak düzenli denetimler yapmak ve olanı biteni takip etmek, ağınız için gerekli güvenlik önlemlerini almanıza fayda sağlar. Ayrıca çeşitli testlerle web sitenizin güvenliğini ölçebilirsiniz.

Siber saldırıları taklit ederek ağınızın hangi alanlarda güvenli hangi açıklarda zaaflara sahip olduğunu tespit edebilirsiniz. Böylece güvenlik konusunda hangi alanlara yatırım yapmanız gerektiği konusunda nokta atışı çözümler bulabilirsiniz.

Web sitenizin güvenliği sadece müşteri ve ziyaretçilerinizin huzurlu bir alışveriş keyfi yaşamalarına fayda sağlamaz. İşinizin daha fazla kişiye erişimine katkıda bulunur. Nitekim Google, aramalarda öne çıkardığı web sitelerinin optimize olmasına, tasarımına ve güvenliğine dikkat eder. Güvenlik anlamında standartlarını yüksek tutan bir web site, Google için de önerilere değer bir platforma dönüşür.

Hedef kitlenizin, sitenizi iş yapmak için güvenli bulması işinizin gelişimi için önem taşır. Bahsettiğimiz güvenlik adımları, web sitenizde mutlaka uygulamanız gereken önemli adımlar olarak bu güvenli ortamı sağlayacaktır.

 

Yorum ekle