Sensormatic Blog

2019’da Öne Çıkan 8 Teknolojik Trend

2019 yılı işletmeler ve ekonomi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.  Dijital dönüşüm başlığı altında yaşanan gelişmeler iş süreçlerini optimize etmek ve sürdürmek, rekabette öne çıkmak ve başarı elde etmek için iş dünyasının yakından takip etmesi gereken gelişmeleri olarak tanımlanıyor.

Endüstriyel IoT’nin Gelişimi

Nesnelerin interneti (IoT) artık bir yenilik olarak görülmüyor. Tüketicilerin günlük rutinlerinde standartlaşmaya başlayan IoT, endüstriyel alanda da yeni bir ekosistemin gelişimine öncü oldu.

Üretim alanında kullanılan cihazların birbiriyle konuşması ve bu haberleşme sonucu ortaya çıkan verinin tek bir cihazda kontrolü verimliliği arttırırken, hataların azalmasını mümkün hale getirdi. Endüstriyel IoT ile insanlar ve cihazlar arasındaki bağlantıya dayalı teknolojiler yeni iş modelleri ve platformların doğmasına katkı sağladı ve IoT’yi yeniden tanımladı.

Konuşan Yapay Zeka

Sesle kontrol edilebilen yapay zeka 2019 yılında çok daha yaygın hale geldi.  Google ve Amazon gibi devler bu alandaki yeni ürünlerini pazara sundu. Gelecekte daha pek çok ev eşyasının kontrolünde kullanılacak teknoloji, 2019 yılında tüketici elektroniği segmentinde akıllı hoparlörlerin öne çıkmasını tetikledi.

Gelecekte insanların internetle bağlantı kurmasında birincil yöntem olacağı öngörülen sesli iletişimin etkisiyle ev robotları, oyuncaklar, araba aksesuarları ve akıllı tüketici elektroniklerinde daha fazla chatbot’un kullanılmasına şahit olduk.

Otonom Cihazlar

Kendi kendini sürebilen arabalar, dronelar ve robot hizmetçiler… Otonom cihazlar gelişen yapay zekayla beraber daha fazla alanda kendini gösterdi. Daha önce insanlar tarafından yapılan işler artık otonom olarak gerçekleştirilebiliyor.

Derinleştirilmiş Kişiye Özel Hizmet

Kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri, teknoloji trendlerinin ana konularından birisi haline dönüştü. Bilgisayar sistemleri müşterilere ait verileri Wi-Fi, video analizleri ve sadakat programlarıyla bir araya getirerek kişilerin ilgi alanlarına, tercihlerine ve aktivitelerine göre tercihler sunmalarını sağlıyor.

Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi, tüketicinin çıkarlarına yönelik kişisel teklifler oluşturmanın ötesine geçti. Müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi ve sadık müşteriler oluşturulması için geçmişte satın alınan ürünler ve diğer etkileşimlere dair detaylar elde edilerek müşteriyle iletişim kuruluyor.

İnovatif Deneyimler

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri dünyayı algılayıp yorumlama biçimimizi değiştiriyor. Teknolojinin daha etkin hale gelmesi ve iş dünyasında da kullanılmasıyla, kullanıcılar için sürükleyici bir deneyim geliştirilmesinin yolu açılıyor.

AR ve VR teknolojilerine geçişin temel amacı bireysel cihazlar ve bireysel kullanıcı arayüzü ile çok yönlü ve sürekli bir etkileşim sağlamak.

Makine Öğrenimi ve Yapay Zekanın Birlikteliği

Yazılım alanında her iki teknolojinin de çok güçlü bir yeri bulunuyor. Ancak bu iki önemli teknolojiyi bir araya getirmek, gelişimleri açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka’yı iş süreçlerine dahil etmek ve bu teknolojilere dayanan verileri analiz etmek için platformları kullanmak, üst kalitede işlemler için daha fazla olanak sağlıyor.

Veri toplamak ve işlemek için aktif olarak kullanılan sinir ağı teknolojisinin de etkisiyle Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka, büyük veriyi anlamlı stratejiler çıkarmanızı sağlayacak  bir güce dönüştürüyor.

Süper Bilgisayarlar Dönemi

Microsoft geçtiğimiz günlerde OpenAI şirketine 1 milyar dolar yatırım yaparak Azure bulut bilişim platformu için bir süper bilgisayar geliştirilmesi adına düğmeye bastı. Kuantum hesaplama, bilgisayar hesaplama gücünde devrimsel bir sıçrama yaşanmasını sağlayacak. Yaşanan gelişmeyle iş alanında daha önce çözmesi problem teşkil eden sorunlar kolaylıkla halledilebilecek. Ayrıca, çeşitli alanlarda kuantum hesaplamaya dayalı algoritmaların oluşturulması ihtiyacı doğacak.

Örneğin, geleneksel bilgisayar hesaplama yönteminde labirentten bir çıkış araması yapması talimatı verirsiniz. Makine bu talimatla tüm yol seçeneklerinden geçer, olası tüm ölü noktalarda durur ve bu şekilde çıkışın nerede olduğunu bulabilir. Kuantum bilgisayar çıkışı bulmak için gerekli tüm yolları eşzamanlı olarak tarar ve hemen cevabı sağlar.

Dijital Dönüşümde Inovatif Yönetim Eğilimleri

Günümüzde dijital dönüşüm her iş kolu için olmazsa olmaz bir süreç halini aldı. Ancak dönüşüm sürecinin iş alanına bağlı olarak daha kontrollü bir hızla gerçekleşme ihtiyacı söz konusu.  Dijital dönüşümde rol oynayan teknolojiler, şirketin iş alanına sağladığı faydalara göre sıralanacak ve bu göstergeye dayanarak dönüşüm süreci sağlanacak. Belirli hedeflere ulaşmaya yönelik çözümler daha popüler olacak.

Yorum ekle