Sensormatic Blog

5G teknolojisinin hayatımıza katacağı 7 önemli fayda

Sadece cep telefonlarını değil, internete bağlı tüm cihazları ve nesneleri derinden etkileyen, geleceğin bağlantı teknolojisi 5G konusunda hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Yüksek performans ve hız sağlayacak olan yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojisi ilk defa önümüzdeki yıl test edilecek. 2020’den itibaren de kullanıma sunulması bekleniyor. Ülkemizdeki operatörlerin de 5G teknolojisi konusundaki çalışmalara önemli katkıları bulunuyor. Kullanıma sunulduğunda hayatımızı pek çok noktada etkileyecek olan 5G teknolojisinin sağlayacağı faydaları bu yazıda derledik.

1- Yüksek kapasiteyle çalışabilme

5G, kendisinden önceki mobil nesil teknolojileri gibi elbette hız ve kapasitede çok yüksek artışlar vaat ediyor. İndirme hızlarının saniyede 10-50 Gigabit’lere kadar çıkacağı öngörülüyor. 5G’nin hız artışına göre daha kritik olan yeniliği ise kapasite artışı getirecek olması. Bugün binlerce cihaz bir baz istasyonuna bağlanıyor ve sunulan kapasiteyi paylaşıyor. Gelecekte ise özellikle IoT cihazlar ve M2M teknolojilerinin gelişmesi ile milyarlarca cihazın olduğu bir dünyaya gidiyoruz. 2020 yılında bir evde ortalama 500 sensörün çalışacağı tahmin ediliyor. Örneğin 1 kilometrekare alan içinde yer alan 1 milyon adet cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesi ancak 5G ile mümkün olacak.

2- Düşük Gecikme Süreleri

4.5G, gecikme sürelerini 3G’ye göre ciddi oranlarda düşürdü. Ancak 5G ile birlikte bu süreler minimuma inecek. Bu da bir doktorun başka şehirdeki bir hastayı uzaktan ameliyat edebilmesini sağlayacak teknolojilerin kullanılabileceği anlamına geliyor. Benzer şekilde dünyanın diğer ucunda farklı bir yerde bulunan madende makineler aracılığıyla çalışılabilecek. 5G ile birlikte gecikme sürelerinin 1-10 milisaniyeler seviyesine düşeceği öngörülüyor.

3- Daha verimli frekans kullanımı

Avrupa’da ve ülkemizde kullanılan frekans aralıkları 800 MHz ile 2600 MHz arasında değişiyor. 5G’de ise ilk etapta 6 GHz altı frekanslar, ikinci etapta ise 6 GHz-100 GHz arası frekansların kullanımlarından bahsediliyor. 6 GHz üstü frekanslarda kullanılacak bant genişliği çok daha yüksek olacak. (4.5G de mevcut durumda maksimum frekans bant genişliği, her frekans için 20 MHz olarak belirtilmiştir.) Bu sayede 5G’de daha kısa mesafelerde, çok daha yüksek hız ve kapasite sunabilen teknolojiler hayatımıza girecek. Ayrıca üzerinde çalışılan Massive MIMO (çoklu giriş, çoklu çıkış antenleri) ve yeni geliştirilecek teknolojilerle var olan yeni frekanslar çok daha verimli şekilde kullanılabilecek.

4- Kişiselleştirme olanakları

5G’nin getireceği ultra hız ve kapasite, minimum gecikme süreleri ile birleşince kullanılan servislerin yetenekleri de tamamen yenilenecek. “Gerçek kişiselleştirme” dönemi olarak tanımlanan bu aşama, ancak 5G teknolojileri ile mümkün olacak. Bu şekilde örneğin siz sürücüsüz aracınızla ilerlerken bir mağazada ilgilendiğiniz bir ürünün indirimde olduğu bilgisini alacaksınız. Aracınız durup siz mağazaya girince cep telefonunuzda o ürünün hangi reyonda olduğunu görüp doğrudan oraya gideceksiniz. Ödemenizi yaparken indirim kuponunuz otomatik olarak kullanılacak. Ödemeyi yaptığınız anda aracınız çıkış kapısına doğru hareket ederek sizi almaya hazır halde bekleyecek. İşte bu süreçlerin milyonlarca kişi için anlık şekilde gerçekleşmesi ancak 5G teknolojileri ile mümkün hale gelecek.

5- Kullanılan servise göre kapasite

5G’nin vaat ettiği bir başka önemli özelliği de “slicing” denilen şebeke kapasitesinin bölümlenerek sunulabilmesi. Bu özellik sayesinde bir bina içerisinde farklı katlara veya aynı evin içerisinde farklı odalara dahi, o alanda kullanılan servislerin ihtiyacına uygun şebeke özellikleri ayrılabiliyor. Örneğin; salonda bulunan ve internet üzerinden 4K yayınların izlendiği televizyon için yüksek hız, odalardaki gaz ölçümünü yapan sensörler için düşük gecikme süresi veya mutfaktaki su ısıtıcıyı kontrol etmek için daha düşük hız ayrılabilecek. Böylece farklı ihtiyaca göre ihtiyaç duyulan kaynak ayrılabilir hale gelecek.

6- Yüksek hızla hareket halindeyken de kesintisiz iletişim

Günümüzde her ne kadar hareket halindeyken akıllı cihazlarımızı sorunsuz kullanıyor olsak da, ulaşım araçlarının her geçen gün hızlanıyor oluşu bu alanda yeni çözümlere ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. 5G ile birlikte artık saatte 500 km ve üzeri hızlarda hareket halindeyken bile kesintisiz iletişim mümkün hale gelecek. Böylece özellikle yeni nesil hızlı trenlerde seyahat ederken dahi akıllı cihazlar iletişimlerine kesintisiz olarak devam edecekler.

7- Minimum enerji kullanımı

5G’nin getireceği yeniliklerden birisi de enerji tasarrufu alanında olacak. 5G ile birlikte yıllarca pili bitmeyen sensörlerin hayatımıza girmesi bekleniyor. Akıllı cihazlar 5G şebekesi sayesinde daha verimli pil kullanımına sahip olacaklar. Bu da 5G teknolojilerinin kullanılması ile birlikte enerji kullanımında yüzde 90’lara varan tasarrufun mümkün olmasını sağlayacak.

Yorum ekle