Sensormatic Blog

Akıllı Kameralar ile Güvenliği Sağlayan Video İzleme Sisteminin 7 Özelliği

Akıllı güvenlik kameraları ile sağlanan video izleme sistemini daha güvenli kılan 7 önemli teknolojik gelişme ele alınıyor.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde yer alan güvenlik ihtiyacının önemi güvenliğe yönelik riskler ve tehditler nedeni ile her geçen yıl artıyor. Tehditlerin tehlike oluşturmasını engelleyen akıllı kamera sistemleri ile video izleme teknolojilerinin güvenliği sağlamadaki rolü ve önemi de giderek kritikleşiyor.

İnsanların bu ihtiyaca gösterdiği ilgiyi de, global olarak video izleme sistemlerinin yaşadığı hızlı büyümeyi ortaya koyan global araştırmalar kanıtlıyor. IDC’nin verilerine göre video izleme sistemleri pazarı önümüzdeki birkaç yıl içinde tarihinin en önemli büyümelerinden birine tanıklık edecek. 2019 yılında 23,6 milyar dolarlık büyüklüğe sahip pazarın, 2025 yılında 44 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Güvenlik sistemleri üzerine yakın dönemde özellikle video izleme çözümlerinin daha da akıllanmasını sağlayan 7 güçlü yetenek, güvenliği arttırma da kritik rol oynuyor. Bu da büyük ya da küçük fark etmeksizin her şirketin video izleme sistemleri için daha akıllı güvenlik kameralarını tercih etmesini sağlıyor. 2021’de olduğu gibi önümüzde ki yıllarda da video izleme çözümlerine ilgiyi artıracak 7 trend gelişmeyi inceleyelim.

İçgörüler Oluşturmanızı Sağlayan Yapay Zeka Destekli Veri Analizi

Video izleme teknolojilerinin güvenliği sağlamadaki rolü giderek kritikleşiyor. Bu nedenle, her kurum ve şirketin, video ve görüntüler dahil olmak üzere verileri kullanma becerisine sahip olmaları temel bir zorunluluk haline geliyor. Güvenlik kameraları, yapay zekaya dayalı veri analizi yazılımlarıyla önemli ölçüde gelişti. Video ve görüntü veri analitiği, buluttan canlı veya arşivlenmiş video verilerini yapılandırabiliyor ve ölçülebilir içgörüler elde etmek için veri topluyor. Son kullanıcılar, videoyu ve görüntü verilerini görselleştirerek eğilimleri anlayabiliyor ve bu da eyleme dönüştürülebilen bilgiye ulaşılabilmesini sağlıyor.

Koronavirüs ile Popülerleşen Temassız Güvenlik Çözümleri

2020 yılında ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrasında karşı toplu alanlarda sağlığı ve güvenliği korumaya yönelik yüz tanıma sistemleri gibi geçiş kontrol sistemleri yanı sıra, ateş ölçen ve maske algılama algoritmalarına sahip olan temassız görüntüleme çözümleri trend haline gelen ve en çok tercih edilen güvenlik teknoloji çözümlerinden biri haline geldi.

Temassız çözümlerin en önemli faydası da fiziksel temas riskini en aza indirmesi oldu. Pandeminin gelecek yıllarda da hayatımızda olacağı gerçeği dikkate alındığında bu çözümlerin her alanda kullanılan temel bir gereksinim haline gelmesi kaçınılmaz olacak.

Nesnelerin İnterneti (IoT) ile Algılama Sensörlerinin Kontrolü Pratikleşti

Nesnelerin interneti (IoT) ve bulut bilişim günümüz teknolojisinin vazgeçilmez parçalarından biri olarak öne çıkıyor. IoT, operasyonel verilerin basitleştirilmesinde önemli ve olağanüstü bir rol oynamaya devam ederken internet üzerinden veri gönderip almayı da çok daha kolay hale getiriyor. IoT ve video gözetim sistemlerinin entegrasyonu sayesinde, artık şirketler operasyonel ve güvenlik ihtiyaçları için nem, sıcaklık, sıvı algılama gibi sensörler üzerinden farklı noktaların kontrolünü daha pratik ve verimli şekilde yapabiliyor.

Güvenliği Arttıran, Öğrenen ve Kendini Geliştiren Yapay Zeka Unsuru

Yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı güvenlik kameraları bu yıl ve gelecekte proaktif güvenlik sunarak erken uyarıyla pek çok olayı gerçekleşmeden önlemeye devam edecek. Güvenlik riski ile ilgili en kısa zamanda, en doğru aksiyonun alınması konusunda yapay zeka kamera sistemlerinin olmazsa olmaz bir bileşeni olacak.

Kameralar üzerindeki yapay zeka yazılımları sayesinde izinsiz giriş, şüpheli bir paket ya da boş dolaşan birinin anında fark edilip, ihlal görüntüsünün alarm olarak uzaktan izleme merkezine ulaştırılması mümkün. Böyle durumlarda operatörler gerekli önlemleri hızla alabiliyorlar. Bugün yapay zeka tabanlı video analiz sistemleri farklı olaylardan öğrenerek kendini de geliştirebiliyor. Önümüzdeki günlerde yapay zeka güvenlikte daha fazla ve etkin kullanılacak.

Bulut Teknolojisi ile Güvenlik Kamera Görüntü Verileri Güvende

Son yıllarda veri depolama konusunda en çok tercih edilmeye başlanan çözümler arasında yer alan bulut teknolojisi kamera verilerinin depolanmasında kilit rol oynuyor. Bulut depolama çözümleri sayesinde lokalde bulunan kamera görüntüleri güvenli bir şekilde internet üzerinden dış ortamdaki bulut sunucuları üzerine aktarılıp depolanıyor.

Bu teknolojinin hiç şüphesiz en büyük yararı, kayıt cihazının hasar görmesi veya herhangi bir şekilde kullanılamaz hale gelmesi durumunda sahip olduğu verileri hala ulaşılabilir kılmasıdır. Bulut çözümleri sadece güvenlik açısından değil aynı zamanda erişim açısından da büyük avantajlar sağlıyor. Sadece verileri güvenli bir yerde tutmakla kalmadığı gibi, bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzu kullanarak istediğiniz kamera görüntülerine ulaşıp, izlemenize olanak tanıyor. Üstelik bunu, tanımlayacağınız yetkilere göre birden fazla kişi de farklı bilgisayar ve/veya akıllı telefon üzerinden yapabilir.

Çok Faktörlü Doğrulama ile Siber Güvenlik Önlemlerini Arttırma

Siber güvenlik kuşkusuz 2021 ve sonrasında sıcak bir alan olmaya devam edecek. Ağlara giderek daha fazla cihazın bağlanması fiziksel güvenlik altyapısını korumak açısından büyük bir endişe kaynağı. IoT’nin faydalarının yanında saldırganlara çok daha fazla ve potansiyel giriş noktası vermesiyle önemli bir güvenlik açığına da neden oluyor.

Güvenli ve yetkili erişim sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulama gibi gelişmiş siber güvenlik önlemleri almak kritik öneme sahip. Siber güvenlikte tehditler arttıkça güvenlik entegratörleriyle müşterilerin BT departmanlarının çok yakın çalışmasının zorunlu olduğu bir döneme girdik. Sistemler üzerindeki güvenlik teknolojileri ve standartları sürekli olarak yenilenip, en üst düzeyde tutulması artık bir zorunluluk. Ayrıca bu tip sistemlerin yönetimi sırasında da ilgili güvenlik kurallarını en üst düzeyde uygulatabiliyor olması da gerekiyor. Fiziksel güvenlik ve tesis yöneticilerinin ve entegratörlerinin BT ve siber profesyonellerle aynı dili konuşabilmeleri giderek çok daha önemli hale gelecek.

Analiz Yeteneği ve Kolay Erişim Özelliği ile Daha Fonksiyonlu

Güvenlik ürünleri donanım teknolojileri açısından da hızla gelişiyor. Analiz yetenekleri artıyor, bunun yanı sıra önceden ek özellik olarak alınan ya da sadece üst segment ürünlerde bulunan özellikler artık giriş seviyesinden itibaren ekonomik fiyatlar ile sunulabiliyor.

Hem kayıt sunucusu hem de izlemeyi bir arada sunan yeni nesil analiz kameralar herhangi bir kayıt ünitesi gereksinimi olmadan, geniş SSD hafızaları üzerine kayıt yapabiliyor. Kamera üzerinde tümleşik olarak bulunan ve doğrudan çalışan bu sistem, alarm yönetimi ve sistem bakımını sağlamak için yazılım gücünden yararlanıyor.

Örneğin çevre güvenliği sistemleri için sunulan hizmetlerde kameralar nesne algılama ve sınıfla

ndırma için kendi kendine öğrenen video analitiği ile olağanüstü görüntü kalitesi sunuyor ve bu şekilde güvenlik personelinin erişimini kolaylaştırarak olaya müdahale hızını artırıyor. Hareketli olarak da kullanılabilen bu kameralar, farklı zamanlarda farklı ortamlara taşınarak, bir sunucuya entegre edilmeden doğrudan izleme ve erişim gerçekleştiriyor.

Kısıtlı ya da kayıt cihazı konumlandırılamayan alanlarda da esnek çözüm sağlayan ürünlerde kamera ve kayıt sunucusunun aynı anda olması, sadece network üzerinden çalışması, kırsal alanlar da dahil mobil kamera gereksinimi olan her türlü alanda kullanımını mümkün kılıyor.

 

Yorum ekle