Sensormatic Blog

Black Friday’de güvenli alışveriş sağlayacak 6 teknoloji

Her şey 1961 yılında Amerika’da yaşanan ekonomik krizle başladı. Kriz nedeniyle birçok işletme mağazalarını kapatmamak için ellerinde kalan ürünleri yüzde 80’e varan indirimle satmaya başladı. 1 gün boyunca stokları eritmek için yapılan bu indirim büyük karmaşaya ve kaosa neden oldu. Yaşananlar ertesi gün gazetelerde Black Friday başlığıyla haber olunca da indirim döneminin adı Black Friday olarak kaldı. 1961’den itibaren her yıl Kasım ayının son cuması Amerika ve birçok ülkede Black Friday indirim günü olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de Black Friday bu yıl 26 Kasım’da başlasa da öncesinde birçok marka Efsane Cuma, 11.11 gibi farklı isimler ve tarihlerde Black Friday hareketine katılıyor.

Satışların yüzde 100’ün üzerinde arttığı yılın en büyük indirim döneminde milyonlarca ürünü avantajlı fiyatlarla müşteriyle buluşturmaya hazırlanan markalar için bu en yoğun dönemde iş süreçlerinin kesintiye uğramaması kritik önem taşıyor. Perakendecilerin müşterileri ve kendileri için güvenli alışveriş deneyimi yaratmalarının yolu ise başta mağaza içinde yoğunluğu kontrol altında tutacak, stok yönetimini yapacak ve istenmeyen kayıpların önüne geçecek 7 teknolojiden geçiyor.

1-Mağaza İçi Trafik Analizi


Bu çözüm Black Friday gibi yoğun indirimli günlerde mağazaya kaç kişinin girdiğini analiz ederken, mağazaya girenlerin kaçının alım yaptığını saptıyor. Mağaza giriş-çıkış trafiğini, tarih ve saat bilgisiyle birlikte ölçüyor, 3D sensörleriyle mağazalardaki müşteri trafiğini yüksek doğruluk oranında tespit ediyor ve bu trafik değerlerini anlamlı raporlara dönüştürüyor. Böylelikle markalar yoğunluğa göre mağaza içinde görev alacak personel sayısını belirleyebiliyor ve ihtiyaca en uygun vardiya planlamasını yapabiliyor.

2-Yoğunluk Ölçüm

Çözüm, gerçek zamanlı analiz yeteneği sayesinde, bir alandaki kişi sayısını anlık olarak takip ediyor. Yoğunluk ölçümü yapılacak alanın girişine konumlandırılan ekrana, içeride kaç kişi olduğu, kaç kişinin girebileceği ve yaklaşık ne kadar süre bekleneceği bilgileri görsel olarak yansıtılıyor. Mağazaların girişlerinde, deneme kabin bölgesi gibi alanlarda kullanılabilen çözüm sayesinde özellikle daha güvenli bir alışveriş ortamı yaratılıyor.

3-Elektronik Fiyat Etiketi

Bu çözüm başta gıda, kozmetik ve elektronik olmak üzere tüm perakende sektöründe fiyatların saniyeler içinde güncellenebilmesini sağlıyor. Böylece perakendeciler özellikle indirim dönemlerinde fiyatları hatasız şekilde güncelleyerek zaman ve maliyet tasarrufu elde etmiş oluyor.

4-RFID Envanter Yönetim Çözümü

Çözümle işletmeler ürünlerini üretim aşamasından mağazada müşteriye satılana kadar anlık olarak takip edebiliyor. Envanter doğruluğu, reyon yönetimi, omnichannel stok yönetimi ve tedarikçi hataları gibi konular çözüme kavuşuyor. RFID çözümüyle 10 kat hızlı ürün sayımı yapılırken yüzde 99,5 stok doğruluğu ve satışlarda da yüzde 21’e varan artışlar sağlanıyor. Çözüm sayesinde markalar stok yönetimini en sağlıklı şekilde gerçekleştirebiliyor, istenen ürünleri müşterilerine sorunsuz ulaştırabiliyor.

5-Elektronik Ürün Takip ve Kayıp Önleme Yönetim Hizmeti

Bulut tabanlı bu hizmetle, Elektronik Ürün Takip Sistemi kapsamındaki cihazların performans yönetimi sağlanırken, elde edilen veriler sayesinde mağaza içi kayıpların sebeplerinin belirlenmesi mümkün oluyor. Sisteme bağlı tüm cihazlar, ilgili uzmanlar tarafından uzaktan ve proaktif olarak takip ediliyor. Özellikle perakende sektöründe yoğun indirim dönemlerinin yarattığı yoğunluk kayıpları artırırken bu çözümle bu kayıpların önüne geçmek mümkün oluyor.

6-Temassız Görüntüleme

Yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, özellikle kurumsal depo ve dağıtım merkezinde kullanıldığında personel kaynaklı kayıpları en aza indirgeyen kârlılığı artırırken iş süreçlerinin hızlanmasını sağlıyor. Bu teknoloji video kamera aracılığıyla vücut ısısını algılıyor. Sistem, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarıyor. Video kamera, vücutta bulunan ve vücut ısısından farklı ısıya sahip tüm cisimleri tespit ediyor ve ekranda görüntülenmesini sağlıyor.

Biz de Sensormatic olarak yenilikçi teknolojilerle perakendede 360 derece güvenlik sunuyor, mükemmel alışveriş deneyiminin yaratılmasına destek oluyoruz. Akıllı önleyici güvenlik çözümlerimizle istenmeyen kayıpların önüne geçiyor, iş süreçlerinde verimliliğini artırıyoruz.

Yorum ekle