Sensormatic Blog

Blockchain ile Yatırımcı ve Sanatçı Beraber Kazanıyor

Bugünlerde ismini çok sık duyduğumuz Blockchain, kripto para piyasasının dışında hemen her alanda çok sıkı bir güvenlik sistemini oluşturuyor ve bu sistemde istenilen her türlü bilginin korunması mümkün. Bunlar arasında yüzlerce milyon dolar değerinde sanat eserleri de var. Aynı zamanda yine Blockchain teknolojisinden yararlanan, Elon Musk’ın 1.5 milyar dolarlık yatırımıyla beraber 48 bin dolar seviyesine yükselen Bitcoin (BTC) gibi kripto paralarla sanat eserlerini satın almak da mümkün.

Değişkenlik Gösteren Eserler

Sanatın giderek teknolojiyi kullanması hatta eserlerini teknolojiyi kullanarak yaratmasıyla beraber, Blockchain’in de bu alandaki yeri giderek arttı. Sanat eserlerinin çalınması, kopyalanması ihtimallerine karşı eserler Blockchain alanına yüklenerek koruma altına alınıyor. Her sanat eseri bir kod alarak, hırsızlık ve diğer zararlı eylemlere karşı korunuyor. Aynı zamanda tamamen bu alanda var olması için dijital sanat eserleri de üretiliyor.

Örneğin Right Place & Right Time” (Doğru Mekan ve Doğru Zaman) adlı eser, sanatçı Matt Kane tarafından Async platformunda tasarlandı, yazıldı ve konuşlandırıldı. Bu eser, 24 saat boyunca BTC fiyatını izliyor; yani bitcoin fiyatı değiştikçe eserin değeri değişecek şekilde tasarlanmış ve 24 güvenlik katmanıyla korunuyor.

Bitcoin İle Ödeme İmkanı

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Codex Protocol Kurucu Ortağı ve COO’su Jess Houlgrave, insanların Blockchain’i giderek daha güvenli bir yol olarak görmeye başladıklarını belirtti. Finansal teknolojide olduğu kadar Blockchain’in sanatta da kullanıldığının altını çizen Houlgrave, örnek olarak Bitch Coin, HODL ve Coins gibi firmaları gösterdi. Gerçek dünyada sanat eserlerinin kolayca kopyalanamadığını anlatan Houlgrave, dijital dünyadaki sanat eserleri için ise durumun farklı olduğunu belirtti. Dijital dünyada sanat eserlerinin çok kolay kopyalanabildiğini bu nedenle güvenlik anlamında açıklar olduğunu belirten Houlgrave, sanatçıların blockchain teknolojisi sayesinde bu güvenlik problemini ortadan kaldırdığını ifade etti. Houlgrave, sanat müzelerinde kripto paraların ödeme sistemi olarak kullanıldığını da anlatarak, Avrupa bölgesinde yer alan müzelerin bazılarında Bitcoin’in ödeme sistemi olarak aktif bir şekilde kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Yardım İçin Satıldı

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Blockchain teknolojisiyle korunan bir sanat eseri, Covid-19 salgınında ekonomik zorluk yaşayan New Yorklular için satışa çıkarıldı. “NYC Skyline” adlı dijital bir sanat eseri, çıkarıldığı müzayedede 21.350 dolara benzersiz dijitalleştirilmiş öğeleri temsil eden NFT şeklinde satıldı. Eser, 17 yaşındaki sanatçı Fewocious tarafından yaratıldı. Açık artırma, kripto para borsası Gemini’nin sahip olduğu Slockchain tabanlı bir dijital sanat platformu olan Nifty Gateway’de yapıldı. Platform, çeşitli sanatçıların koleksiyonlarını ve parçalarını “nifties” olarak sunmalarına izin veriyor. Bunlar, her biri “benzersiz” olan blok zinciri token’larıdır. Eserin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Kripto alanındaki en iyi sanatçılardan biri ile dünyanın en büyük kripto influencer’larından 2’si arasındaki işbirliği için inanılmaz derecede heyecanlıyız. Bu, Nifty Gateway’in açık artırma için görevlendirdiği ilk parçası olacak.”

Dijital Cüzdan İle Koruma

Aynı zamanda kısa süre önce New York merkezli bir Blockchain girişimi, Ethereum ile çalışan mobil uygulama çıkardığını duyurdu. Bu uygulama, kullanıcıların dijital sanat eserlerini blockchain ağına ekleyerek çevrimiçi olarak benzersiz koleksiyonlar oluşturmalarına, toplamalarına ve işlem yapmalarına olanak tanıyor. Bu bağlamda tüm kullanıcılara topladıkları eserleri saklayabilecekleri bir Ethereum cüzdan adresi veriliyor.

Uygulama sayesinde bir sanatçı, eserini saniyeler içerisinde cep telefonu aracılığıyla yükleyebilecek. Yükledikleri eserlere belirli numaralar atandıktan sonra eser, diğer kullanıcıların toplaması için hazır hale geliyor. Parçalar blockchain üzerinde olduğundan her biri benzersiz olacak. Kullanıcılar, dolandırıcılıkla mücadele için yerleşik kanıtlanabilir mülkiyeti ve işlem geçmişini içeren verilere de sahip olacaklar.

Varlığını Artıracaktır

Blockchain piyasasındaki sanat tutkusunun, yatırımcıların dijital sanata yaptıkları yatırımın artmasıyla yükseleceği çok açık. Ayrıca sanatçılar da dijital alandaki sanat eserlerini ortaya koymaktan ve bunları yüksek ücretlere sanat koleksiyonerler ile buluşturmaktan oldukça hoşnutlar. Bu durumda Blockchain ile piyasanın sanat alanında daha uzun süre varlığını arttırarak sürdüreceği görülüyor.

Yorum ekle