Sensormatic Blog

Bulut Bilişim

Bulut Bilişim

1999 yılında Berkeley üniversitesinde başlayan SETI@home projesi beni oldukça heyecanlandırmıştı. Projenin amacı evlerimizde kullandığımız atıl bilgisayarların boşta kalan işlemci kaynakları ile Arecibo teleskobundan gelen radyo verilerini analiz ederek dünya dışındaki uygarlıkları araştırmak. Bu proje henüz olumlu bir sonuca ulaşmasa da bulut bilişime ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Geniş bant internetin yaygınlaşması ile birlikte bir uygulamayı sistem odasındaki sunuculardan çalıştırmak ile uzak noktalardaki veri merkezlerinden çalıştırmak arasında hız farkı neredeyse kalmadı. Bu sayede, elektrik, su, doğalgaz gibi BT hizmetlerini de ‘kullandıkça öde’ mantığı ile alabilmeye başladık. Yatırım maliyetlerini düşüren ve kaliteyi arttıran “Bulut Bilişim” teknolojisi beraberinde birçok soruyu da gündemimize getirdi:

  • Veri güvenliği nasıl sağlanacak?
  • Verilerim fiziksel olarak hangi ortamda tutulacak?
  • Veri kaybı durumunda neler yapılacak?
  • Konu hakkında yasal mevzuat ne durumda?
  • Uluslararası anlaşmaların bağlayıcılığı ne seviyede?
  • Verinin uluslararası dolaşımı hakkında regülasyonlar neler?
  • Hizmet seviyesi anlaşmalarını kapsamları yeterli mi?

Kurumsal yapıda “Bulut Bilişim” kullanımı bu sorulara göre karar verilirken, bireysel tarafta işin boyutu çok daha farklı. Bireysel kullanıcılar fayda sağladıkları tüm hizmetleri bu soruları düşünmeden kullanmaya başlıyor ve sektörün itici rolünü üstleniyor. Özellikle mobil cihazlar üzerinden sunulan bulut bilişim hizmetleri bireysel kullanıcıların ilgisini daha çok çekiyor. Teknolojinin ne kadar hızlı evirileceğini kestirmek zor olsa da, on yıl içerisinde uzayda kurulan ilk veri merkezinden hizmet almayı konuşmaya başlayacağımızı düşünüyorum.

Bulut Bilişim üzerinden alabileceğimiz hizmetler her geçen gün artıyor: ERP, CRM, Muhasebe programları, santral sistemi, disk alanı, akıllı TV sistemleri, güvenlik çözümleri, eposta hizmetleri, sunucu barındırma gibi aklınıza gelen her türlü hizmeti kullandıkça ödeme şeklinde hizmet olarak satın alabilirsiniz. Özetleme gerekirse “Bulut Bilişim” e sorumluluklarımız dışında her şeyi yükleyebiliriz.

Yorum ekle