Sensormatic Blog

Çevre Güvenliğinde Akıllı Teknoloji Zamanı

Güvenliği sağlamanın en zor olduğu alanların başında geniş alana kurulu fabrikalar, havaalanları geliyor. Bu alandaki yeni bir teknoloji tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Lidar teknolojisi, lazer ışınlarını kullanarak en uzaktaki nesneleri algılıyor, geniş alanları 360 derece tarayarak güvenlik sağlıyor. Işık hızındaki Lidar teknolojisi, güvenliğinden sorumlu olduğu alanlarda en yüksek doğrulukla ölçüm yapıyor, üstelik kişisel verilerin güvenliğinde oldukça üst düzey bir hassasiyete sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Güvenlik denince aklımıza ilk gelen alışveriş merkezleri ve şehir içi olsa da şehrin dışına doğru çıkmaya başladığımızda geniş arazilere kurulan fabrikaları, askeri arazileri, hava alanlarını saran tel örgüleri görünce güvenliğin hayatımızdaki yerini bir kez daha hatırlarız. Bu alanlardaki güvenlik, özellikle sinema sayesinde pek çoğumuzun hafızasına kazınan sinematografik görüntülerle birlikte önemini daha da artırır. Bu nedenle de geniş açık alanların güvenliği tüm toplumun zihninde çok önemlidir. Bu yüksek derecedeki öneme karşılık endüstriyel tesisler, fabrikalar ve hava limanları gibi büyük alanlar, güvenliği sağlamanın en kritik ve zor olduğu yerlerin başında geliyor. Dilerseniz şimdi çevre güvenlik kategorisinde alanının en iyisi ve son teknoloji ürünü olarak dikkat çeken yeni Lidar teknolojisine yakından bakalım…

Lazer ışınlarıyla 360 derece tarıyor

Pek çok dev tesis ve arazi yeterli korumayı sağlayamadığı için dışarıdan izinsiz girişler, terör, sabotaj ve hırsızlık riskleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Ancak son dönemde güvenlik teknolojilerinde yaşanan gelişmeler bu büyük alanların güvenliğinin kapsayıcı ve kolay şekilde sağlanmasını mümkün kılıyor.  İşte Lidar çözümü çevre güvenlik kategorisinde alanının en iyisi ve son teknoloji ürünü olarak dikkat çekiyor. Çözüm, lazer ışınlarını kullanarak en uzaktaki nesneleri algılıyor, geniş alanları 360 derece tarayarak güvenlik sağlıyor. Işık hızındaki Lidar teknolojisi, güvenliğinden sorumlu olduğu alanlarda en yüksek doğrulukla ölçüm yapıyor. 

Sınıflandırma yapan akıllı teknoloji

Işık tespiti ve uzaklık tayini anlamına gelen Light Detection and Ranging sözcüklerinin kısaltması olan Lidar, sınıflandırma analizi yapabilen akıllı bir teknoloji. Korunmak istenen alana yerleştirilen sensörleri ve özel yazılımıyla tarama yapan sistem tanımlanan cisimlerin insan mı araç mı olduğunu saptayabilir. Büyük ve hareketsiz arazilere özel geliştirilen çözüm, radar sistemleri ve kameraların yetersiz olduğu bazı alanlarda hem çok uzun mesafeleri algılayabiliyor hem de 360 derecelik bir tarama yapabiliyor. Bu teknoloji, kameralarla desteklendiğinde yanlış alarm alma oranı da düşüyor. En doğru analizi yapabilen sistem, yüksek doğrulukla sadece ihtiyaç olduğunda alarmı devreye alıyor.

Kablolama ihtiyacını ortadan kaldırıyor

Akıllı önleyici güvenliğin en gelişmiş ürünlerinden biri olarak kabul edilen Lidar’ın kullanımı sahip olduğu ileri teknolojiye kıyasla oldukça basit. Çözüm güvenliği sağlanacak alanlarda yaklaşık 4-5 metre yükseklikte bir noktaya monte ediliyor. Lidar sensörlerinde bulunan görünmeyen lazer ışınları, 360 derecelik bir tarama ile alan haritası çıkarıyor. Alan içindeki hareketli cisimler yazılım üzerinden insan ve araç olarak sınıflandırıldıktan sonra ilgili kamera hareket alanına yönlendirilerek hareketli cisimlerin takibini yapıyor. 200 metre çapında arazileri rahatlıkla tarayabilen Lidar, arazide ekstra kablolama ihtiyacı da duymuyor. Sadece ethernet kablosu ile hem güç hem internet erişimi sağlanıyor. 

Mutlak veri güvenliği

Lidar’ın bir diğer özelliği ise kişisel verileri koruma konusundaki üstünlüğü. Geçtiğimiz Mart ayında Frankfurt Havalimanı Terminal 1’de yeni Lidar teknolojisi uygulamaya alındı. Çok geniş alanlarda en yüksek düzeyde güvenilirlik sağlayan çok yönlü bir teknoloji olan Lidar, 3D olarak taradığı alanlarda yalnızca en yüksek doğruluğu değil, aynı zamanda mutlak veri güvenliği de sağlıyor. Kişisel verilerin güvenliğinde yeni bir hassasiyet ve gizlilik boyutu sunuyor. Franfurt AG yetkilileri, “Lidar bu özelliğiyle kameralar gibi diğer sensör teknolojilerine göre açık bir avantaja sahip. Çünkü Lidar sensörleri, herhangi bir kişisel bilgiyi değil sadece mesafe verilerini kaydediyor” diyor.

 

Son paragraf kaynak:

https://www.blickfeld.com/blickfeld-lidar-technology-detects-passenger-flows-at-frankfurt-airport/

Yorum ekle