Sensormatic Blog

Covid-19 Salgını İle En Etkili Mücadeleyi Elektronik Güvenlik Sistemleri Veriyor

Çin’de Kasım 2019 tarihinde ortaya çıkan Covid-19 hastalığı, Avrupa’ya ve ABD’ye Mart 2020’de yayılarak küresel salgını başlattı. Salgınla mücadelede önce şaşıran ve çaresiz kalan, ardından da hızlıca tedbirleri alma yoluna giden dünya ise, bir yıl boyunca küresel boyutta evde kal dönemini yaşadı. Amaç; insanlar arasındaki sosyal ilişkiyi en aza indirerek, salgının yayılımını önlemek oldu. Alınan bilindik tedbirlere rağmen bugün geldiğimiz noktada; 100 milyonu aşkın vaka ve milyonlarca can kaybı ile karşı karşıyayız.

Covid-19’a Karşı Teknolojik Önlemler Almak Şart

2020’de yaşanan küresel salgın gösterdi ki, teknolojinin sunduğu faydalardan sonuna kadar yararlanılmadığı sürece Covid-19’un önünü almak mümkün olmayacak. Aşıların piyasaya çıkmasının bile mutasyonlara engel olamadığı salgın, her gün bilançosunu derinleştirmeye devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve son mutasyon gelişmeleriyle beraber çocuklar da Covid-19’un doğrudan hedefinde.

Teknoloji dünyası ise Covid-19 ile mücadelede en ön safta yer alarak; toplumların sağlığı ve sosyal ile ekonomik hayatın devamlılığı için ne kadar hayati bir sektör olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Covid-19 salgını günlerinde sosyal mesafenin korunması, termal ateş ölçer ile ısı ölçümünün yapılması, maske takmayanların uyarılması, HES kodunun sorgulanması gibi pek çok zorunluluk bulunuyor. Herbiri ayrı bir yönetim gerektiren bu sorunlar ise, teknolojinin olanaklarıyla aşılıyor:

Kalabalıkta Sosyal Mesafe İçin Video İzleme Çözümü

Türkiye’de bugün illerin vaka sayılarına göre kontrollü normalleşme yaşanırken, eğitimin yüz yüze hale geldiği ve işletmelerin müşterilerini kabul ettiği yeni hayatın devamı için sosyal mesafenin kontrol altına alınması şart. Bu noktada ise devreye video izleme çözümleri giriyor. AVM, otopark, restoran gibi kalabalık alanlarda en az 1.5 metre olarak uygulanması gereken sosyal mesafe kuralını devreye almanın en kolay yolu video izleme sistemlerinden geçiyor. Bu sistemler gelişmiş analitik çözümleri sayesinde kurulum yapılan merkezde, sosyal mesafe ihlallerini anında tespit ediyor. Araç plaka tanımayı ve araç altı taramayı sağlayan sistem aynı zamanda güvenliği de sağlıyor. Kameralar üç boyutlu olarak çalışırken, özel ışın sensörleri de yoğunluğu haber veren en önemli teknolojik gelişme olarak ön planda bulunuyor.

Temassız Giriş Çıkış Sistemi

Covid-19 ile mücadelede bir başka önemli teknolojik korunma yöntemi ise temassız geçiş sistemi. Bu sistem AVM’lerde, iş yerlerinde, hastanelerde temassız giriş çıkış protokollerini yerine getiriyor. Böylece kişilerin Covid-19 virüsünü elleri aracılığıyla giriş çıkış turnikenelerine bulaştırmasının önüne geçiyor. Temassız geçiş sistemi sayesinde çalışanlar ve ziyaretçiler herhangi bir yere dokunmuyor, öte yandan istenildiği durumda bu sistem maske kontrolünü de sağlıyor.

HES Kodu Sorgulaması

Covid-19 ile mücadelede teknolojinin sağladığı bir başka imkan ise; HES kodu sorgulaması. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması virüslü ya da temaslı kişilerin tespitinde en etkili çözümü sunarken, bu kodun alışveriş alanlarında, mağazalarda, cafelerde, okullarda ve hastanelerde uygulanması süreçleri için özel yazılımların devreye alınması gerekiyor. Bu noktada ise elektronik güvenlik teknolojileri, sorunu çözen uygulamalara imza atıyor. Aynı zamanda temassız görüntüleme sistemleri de bir başka hayat kurtaran teknoloji arasında yer alıyor. Vücudu 12 saniyede 4 farklı pozisyonda tarayan sistem, 4 metre uzaktan temassız güvenlik araması yapmasının yanında termal kamerayla beraber kişinin vücut sıcaklığını da ölçerek riskli grupta olup olmadığını da belirliyor.

Tüm Olanakları Kullanmalıyız

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki, Covid-19 gibi mutasyona uğrayıp bulaşıcılığı daha da artan ve her geçen gün etkisi altına aldığı insan sayısını artıran bu küresel salgından ancak teknolojiden faydalanarak kurtulabiliriz. Teması en aza indirmek, maske ve ateş kontrolü yapmak, HES kodunu sorgulamak, temassız geçişi sağlamak bugün olmazsa olmaz kurallar arasında yer alıyor. Bu salgın günlerinde bu kuralları insan iş gücü ile uygulamak, daha fazla kişinin bir araya gelmesini gerektirip, dolayısıyla riski artıracağından, teknolojinin yardımı ile halletmek en doğru seçim olarak öne çıkıyor. Bir yandan mevcut terör, hırsızlık, saldırı gibi güvenlik tehlikelerine karşı önleyici özelliklerini koruyan güvenlik teknolojileri, öte yandan geniş kitlelerin Covid-19 bulaşma riskini en aza indirerek, sağlıklı şekilde bir arada bulunmasını sağlıyor. Hayatın normalleşmesini tüm dünya büyük bir istekle arzularken, teknolojinin imkanlarından sonuna kadar yararlanmadan, bahsettiğimiz bu güvenlik sistemlerini devreye almadan sağlıklı bir şekilde kalabalık ortamlarda bulunmak mümkün olmayacak. O nedenle de insan hayatının sağlıklı devamı için başta geniş kitlelere hizmet veren AVM, hastane, okul, mağaza gibi yerler olmak üzere hemen her yerde bu sistemlerin devreye alınması, en az Covid-19 aşısını olmak kadar şart.

Yorum ekle