Sensormatic Blog

Depo ve Aktarma Merkezlerinde Pandemi ile Mücadele Yöntemleri

Pandemi sonrası normalleşme sürecinde insanların ihtiyaçlarını karşılamada kritik öneme sahip kargo firmaları çalışanlarının, müşterilerinin ve depolarının hijyenini nasıl sağlayabilir?

 

Covid-19 salgını ile evlerine kapanan insanlar ihtiyaçlarını e-ticaret çözümleriyle gidermeye yönelince gözler taşımacılık ve teslimat sektörüne çevrildi.  Lojistik ihtiyacının devasa boyutlara ulaşmasıyla kargo ve kurye şirketleri çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını riske etmeden dağıtımın doğru ve hızlı bir şekilde sağlanması için disiplinli ve hijyenik iş ortamları oluşturmayı amaçlıyor. Dünyanın önde gelen lojistik ve e-ticaret devleri pandemi dönemi ve sonrasında ihtiyaç duyulacak teknolojik çözümler yatırımda bulunarak geleceğini güven altına almak istiyor.

Maskesiz çalışanlara giriş izni vermeyen biyometrik geçiş kontrol çözümleri

Özellikle depo ve aktarma merkezi gibi giriş çıkışların yoğun olarak gerçekleştiği ve hijyenik açıdan risk teşkil edebilecek çalışma alanlarında geçiş kontrol sistemleri ile maskesiz çalışanların tespiti sağlanabiliyor. Tüm çalışanların sağlığının korunmasını sağlayan geçiş kontrol sistemleri ile koronavirüs hastalığının en önemli belirtilerinden olan yüksek vücut ısısı kolayca tespit ediliyor.

Maskesiz ve yüksek ateşli personelin çalışma alanına girişine müsaade etmeyen sistem, geçiş kontrol yazılımı ile destekleniyor. Sunulan geçiş kontrol yazılımı çalışma ve toplanma alanlarında bulunabilecek maksimum kişi sınırına göre giriş izni veriyor ve kalabalık oluşmasını engelliyor. Geriye dönük kontrol etme özelliği ile hastalığa yakalanan kişilerin geçtiği kapılardan geçen diğer kişilerin bilgisine kolayca erişim sağlanarak salgına daha hızlı müdahale ediliyor.

Kapalı alanlarda koronavirüs riskine karşı temassız ateş ölçer

Depo ve aktarma merkezi gibi yoğunluğun yaşandığı kapalı alanlar, virüsün kolaylıkla yayılabileceği risk teşkil eden bölgeler arasında yer alıyor. İç mekanlarda noktasal ısı ve yüksek ateş tespiti sağlayan termal kameralar vücut ısısı tespiti yaparak COVID-19 ve benzeri hastalıkların bulaşma riskini asgariye indiriyor.

Temassız ateş ölçer kameraların sıcaklık hassasiyeti istenilen ısı sınırında ayarlanarak bu sınırın aşıldığı derecelerde uyarı verecek şekilde kullanılıyor. Tozlu ortamlarda kullanıma uygun IP66 standardı korumasına sahip noktasal ısı tespiti yapan termal kamera ateş ölçerler, kolay kurulum ve kullanımı ile ek bir eğitim süreci gerektirmeden çalışma ortamının bir parçası haline geliyor.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi noktasında artan kargo yoğunluğunun en güvenli şekilde karşılanabilmesi pandemi sürecinde olduğu gibi normalleşme sürecinde de büyük önem taşıyor. Depolar, aktarma ve dağıtım şubelerinde alınacak teknolojik tedbirler yanı sıra çalışanların müşteri ile sosyal mesafe kuralları kapsamında iletişime geçmesi ve araçların düzenli aralıklarla dezenfeksiyonu, devam etmekte olan Covid-19 pandemisi ve benzeri bulaşıcı hastalıklarda etkin bir mücadele yöntemi olarak öne çıkıyor.

Yorum ekle