Sensormatic Blog

Dijital İnovasyon Yaklaşımının Temel Unsurları

Son yılların popüler konularından biri olan dijitalleşme, dijitalizasyon, dijital dönüşüm; her nasıl adlandırılsa adlandırılsın aynı kapıya çıkan bu değişim kavramı, şirketler için kritik değere sahip. Bu yazımızda dijital inovasyon etkisinin nasıl faydaya dönüştüreceğinden ve nasıl büyümenin bir parçası olacağından bahsediyoruz.

Dijital dönüşüm devri her tür sektörü etkiliyor ve tüm sektörler bu son teknolojilerle çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. Bağlanırlığı, üretkenliği ve verimi artırmak için devreye sokulan Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi, dijital ekonomide rekabet eden her sektörden işletme için hayati önem taşıyor. Dijital çağda doğan şirketlerin köklü şirketlere nazaran daha iyi işlemesinin ve hızlı büyümesinin nedeni de bu. Geleneksel işletmelerin büyümeye devam edebilmesi için daha esnek, kıvrak ve dijital fırsatlara açık olmaları gerekiyor.

Dijital inovasyon neden benimsenmeli?

Üretim endüstrisinde büyüme için dijitalleşme ne kadar önem taşıyor? Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından IDC’nin güncel bir raporunda; en büyük şirketlerin yüzde 60’ının, genel kazançlarının yaklaşık yüzde 30’unu kaybetmemek için 2020’de dijital platformlara geçmek zorunda kalacakları öngörülüyor. Dahası, IDC aynı zamanda 2021’de bu şirketlerin yüzde 20’sinin süreçleri otomatikleştirmek için yapay zeka, IoT ve blockchain teknolojilerini kullanmak durumunda kalacaklarını öngörüyor. Bu değişim sonrası elde edilecek verimlilik artışının ise yüzde 25 seviyesinde olması bekleniyor. Olası faydalar net bir şekilde görülüyor ama henüz bu ödüllerin çıkarmayan şirketlerin sıradaki adımı ne olmalı?

Dijital inovasyon için iki önemli bileşen

Sürecin neresinde olunursa olunsun, başarılı bir dijital inovasyon için iki ana unsur bulunur. Bunlardan birisi daha geniş bir yazılım entegrasyonu; diğeri ise artırılmış veri bağlanırlığıdır. Bu iki önemli dijitalleşme bileşeninin doğru bir şekilde değerlendirilmesi büyüme için yeni alanların açılışını sağlayacaktır.

  1. Yazılım entegrasyonunun faydaları

İster köklü ister uyarlamalı bir iş anlayışınız olsun, yazılım entegrasyonunu artırarak işletmenizin değer zincirini baştan sona verimlilikle tamamlayacak çarpıcı bir fark yaratabilirsiniz.

Şirketler artık teknolojiden faydalanarak dijital ikizlerini oluşturma gibi avantajlar elde edebiliyor. Bu örnekte; henüz mühendislik aşamasındayken, biçim ve plan tasarımlarından alınan veriyle modelin ayrı bir kopyası geliştirilebiliyor.

Bu model, aynı zamanda daha sonra artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay gerçeklik (VR) teknolojilerinden faydalanmak için de uygun zemini sağlıyor. Böylece tasarımdan inşaaya, çalışımdan bakıma, fazla masraf çıkarmadan tüm değer zinciri boyunca olasılıklar değerlendirip sınanabiliyor.

Almanya merkezli, küçük ebatlı ürünlerin son paketlenme aşamasında uzman bir şirket olan SOMIC tarafından devreye alınan bir uygulama, elde ettiği başarıyla dikkat çekiyor. Şirketin kahve kapsülü paketleme tasarımında uyguladığı yenilik, şirkete daha hızlı çalışan makineler ve donanımlar olarak geri dönüyor. Faydalar bununla sınırlı değil, şirket gerçekleştirdiği bu dönüşüm ile üretim sürelerinin de kısalmasını sağlamış durumda. Şirketin bu başarısının ardında ise dijital ikiz çözümü yer alıyor. Yeni bir kahve kapsülü makinesinin prototipini hazırlayan SOMIC, eline tornavida bile almadan gerçek ve geliştirilmiş bir performansı taklit edebiliyor.

Ulaşılan sonuçlar ise tek kelimeyle muhteşem! Yeni makine, kullanılan karton makinelerin güncel performansından neredeyse iki kat fazla bir performans ölçüm değeri elde etti. Schneider Electric’in artırılmış gerçeklik uygulaması olan EcoStruxure Augmented Operator Advisor’dan faydalanan SOMIC, hızlı ve kolay makine bakımını neredeyse üretimi durdurmadan gerçekleştiriyor. Avantajlar bu kadar da değil; makinenin kapladığı alan bile yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldü. Böylece fabrika alanı da daha verimli kullanılmış oldu.

  1. Veri bağlanırlığı ve kişiselleştirme

Veri bağlanırlığı sayesinde üretim süreçlerinden daha fazla veri elde etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Elde edilen veri, verimlilik ve gelir artırımı için yeni olasılıklar yaratmada kullanılabilir. Sanayi şirketleri, müşterilerine yeni hizmetler sunmak üzere kendi uzmanlıklarıyla birleştirerek bu veri artışından ayrıca fayda sağlayabilir.

Gerçek bir dijital inovasyon dönüşümü sağlamak için sadece bağlantılı aygıtlar yeterli olmayacak. Optimum faydaya odaklanmış, uçtan uca süreçler yürüten tümleşik bir insan ve makine ekosistemi geliştirmeniz gerekiyor. Ayrıca, bağlantılı süreçlerin verdiği bilgiyi anlayarak ve bu bilgiyi etkili ve verimli biçimde kullanarak, bağlanırlığı gerçek bir işletme değerine dönüştürebilme de yapılacaklar listesinde yer almalı.

Yine bir başarı hikayesiyle konuyu aktaralım. İşlenmiş yiyecek ve üretim materyalleri için ekipman geliştiren lider şirketlerden biri olan Bühler, iş operasyonlarını iyileştirirken kullandığı engin bağlanırlık sayesinde çok daha fazla veriden faydalanabiliyor. Bühler, dijital dönüşümünün bir parçası olarak artırılmış gerçeklik uygulaması kullanan şirketlerden biri. Şirket, bu artırılmış gerçeklik sistemlerini kullanarak her makinenin kullanıcısına özel kişiselleştirilmiş dijital bilgi sağlayabiliyor.

Yüzde 100 otomasyonlu montaj hatlarıyla bu fabrika, çeşitli faydalar sağlayan yeni yazılım modülleri ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti uygulamaları (IIoT) kullanıyor. Fabrikada ayrıca, bakım üretkenliğini artırmak için artırılmış gerçeklik; tahmini bakım süresi belirleme ve entegre bina yönetimi sistemleri kurmak için de bağlantılı cihazlar kullanıyor. Uzmanlara göre artırılmış gerçeklik bakım aracının sadece kendisi bile üretimde yüzde 2 ila 7 arasında artış sağlıyor.

Bühler’in Üretim, Lojistik ve Tedarik Zinciri COO’su Dr. Holger Feldhege, “Sonucun terminal ekranında çıkma süresi, daha önce dolaştırma notları ve diğer kağıt ya da elektronik kayıtlarla elde ettiklerimizden çok daha hızlı oldu.” diyor. Başarıyla sonuçlanan dönüşüm sayesinde Bühler ve müşterileri aksama sürelerini azaltmakla kalmadı; hem çalışma hem de bakım süreçlerini hızlandırdı ve insan hatasını minimuma indirdi.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nden Faydalanmanın Üç Adımı

Daha büyük bir entegrasyon ve bağlanırlık için dijital araçların benimsenmesi kolay ve ucuzdur. Dijital seyri hızlandırmak için bir şirketin kullanabileceği üç yol bulunuyor:

1) Bağlanmamış her şeyi bağlayın,

2) Yeni dijital hizmetler için veriden faydalanın,

3) Teknolojinizi modernize edin.

Dijital dönüşüm esasen bağlanmamışı bağlamakla başlar. Bunu gerçekleştirmek için basit bir şekilde voltaj kesici, dönüştürücü, algılayıcı, ufak PLC’ler (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) ve priz gibi daha fazla aygıtı bağlayın. Ayrıca daha kıvrak ve risksiz üretimden emin olmak için diğer üçüncü şahıs iş sistemlerine bağlanmak da gerekebilir.

Günümüzde her bir şirket mevcut teknoloji varlıklarını modernize etmelidir. Çoğu endüstriyel şirket bunu basit bir şekilde mevcut varlıklara ilaveten bir bağlantılı ürünler ve yazılım katmanı ekleyerek başarabilir; yani her şeyi baştan aşağı değiştirmeleri gerekmez.

Günden güne daha fazla şirket şimdiden dijital teknolojiden nasıl faydalanması gerektiğini önceden hesaplayarak rekabette geri kalmanın önüne geçmeye çalışarak, gelecekte atılacak yatırımlardan önemli ölçüde gelir sağlayabiliyor.

Dijital inovasyon gerçekten devrimsel iş fırsatları yaratıyor. Dijital araçları ve stratejileri benimsemek isteyen tüm şirketler için yeni iş modelleri ve gelir kaynakları mevcut. Bunun ispatı ise IDC’nin yeni araştırmasında yer alıyor. Araştırmaya göre, “Üretim sektöründeki şirketlerin şu an yüzde 63’ü IoT teknolojisini, ürün ve hizmetlerle daha etkin rekabeti kolaylaştırmada ‘stratejik’ olarak değerlendiriyor.” Bu oran, işletmelerin internete bağlanabilen cihaz, makine veya eşyaların kullanımı sayesinde kazanacaklarıyla daha da artmak üzere.

Yorum ekle