Sensormatic Blog

Girişimciler 5G Teknolojisinden Nasıl Faydalanmalı?

Uzun süredir konuşulan 5G teknolojisinin 2020 yılıyla birlikte iletişimde yeni bir çağ başlatması bekleniyor. Yeni jenerasyon kablosuz ağ bağlantının ötesinde olan 5G ile yakalanacak yüksek hız ve veri alışverişi, iş yerleri ve kurumların veriye daha fazla odaklanmasını mümkün kılacak.

2020 her ne kadar 5G teknolojisinin hakim olacağı yıl olarak lanse edilse de 2019’da teknolojiyi emekleme aşamasında görme fırsatı yakaladık. Güney Kore, Çin ve İngiltere gibi ülkelerde operatörler 5G ağlarını hizmete sunarken, 5G destekli akıllı telefonlar teknoloji tutkunlarının beğenisine sunuldu. Şimdiden milyonlarca kullanıcıya sahip olan 5G, verinin aktarılacağı mesafeye bağlı olarak farklı radyo frekanslarını devreye sokuyor ve konuma bağlı olarak en ideal veri aktarım hızını sağlıyor.

Birbirine bağlı milyarlarca cihazın seviye atlamasına yardımcı olması beklenen 5G, farklı endüstri alanlarında yeni servis hizmetlerinin doğmasını tetikleyecek. IoT (nesnelerin interneti), yapay zeka (AI), sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin konumunu yeniden belirleyecek olan bu yeni jenerasyon kablosuz iletişim teknolojisi, otonom araçlar ve akıllı şehirlerin geleceğinde bel kemiği rolü üstlenecek.

5G teknolojisi ile  bireysel deneyimler farklı bir boyuta taşınarak, tamamen mobil ve sürekli bağlı bir toplum mümkün hale gelecek. Bu da yeni iş imkanları ve fırsatların ortaya çıkarak fiziksel ve dijital dünyanın sınırlarını yeniden belirlemede önemli bir rol üstlenecek. 5G, ölçeklenebilir bir küresel pazar oluşturmak için endüstriyi iletişimin ötesine taşıyacak; kablosuz iletişim, bilgi işlem ve bulutu bir araya getirecek.

Alışkanlıkları ve işlerin yapılışını büyük ölçekte etkileyecek olan 5G yatırımcılar ve girişimciler için de yeni bir dönemin kapısını aralıyor. İşte 5G’nin etkisi altına alacağı kilit konu:

Kişilerarası gecikmesiz iletişim dönemi

İletişim işin doğru ve verimli şekilde sonuçlanmasına kritik bir katkı sağlar. Müşteriler ve müşteri temsilcileri arasında gerçekleşen iletişim, 5G’nin veri aktarımına kazandıracağı yüksek hız ile aramalar, yüksek kalitede video görüşmeler ve sohbet uygulamalarına erişimde gecikme ortadan kalkmış olacak. Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon’un 5G ile gerçekleştirdiği bir testte 1GB’lık verinin 17 saniye gibi kısa bir sürede indirilmesi mobil iletişimin kazanacağı ivmeye önemli bir örnek teşkil ediyor.

Daha fazla iş uzaktan gerçekleşecek

Mobilitenin etkisiyle günümüzde pek çok işi uzaktan halletmek bir standart halini aldı. 5G’nin sağladığı avantajlar sayesinde farklı, beklenmedik iş kollarında dahi bu etkiyi göreceğiz. Dünya Mobil Kongresi 2019 sırasında İspanyol bir hekimin 5G bağlantısıyla 5 km uzaktaki bir operasyona dahil olduğuna şahitlik ettik.

Bununla birlikte, sağlık hizmetleri sektöründe düşük gecikmeli, yüksek frekanslı veri aktarımı ile hastaların veya doktorların bulundukları yerden sağlık taramaları ve rutin kontroller sağlanabilecek. Benzeri pek çok yetenek gerektiren iş, güçlü bağlantıyla uzak noktalardan halledilebilir olacak.

İnovasyona hız kazandıracak yeni araçlar

Halihazırda pek çok şirket ve kurum, inovasyon laboratuvarları aracılığıyla süratle gelişmekte olan teknolojiler için yazılımsal ve donanımsal çalışmalar yürütüyor. 5G’nin yaygınlaşmasıyla beraber araştırmaların hızlanması için özel olarak tasarlanmış cihaz ve araçlar göreceğiz. Bu da farklı alanda faaliyet gösteren girişimcilere 5G teknolojisiyle kendi özgün çalışmalarını denemeleri için yeni olanaklar ortaya çıkaracak.

Örneğin matematiksel hesaplama yazılımı konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan MathWorks, 5G teknolojisi alanında çalışmaları hızlandırmak için 5G Toolbox isminde geliştirme süreçlerine yardımcı olacak bir araç yayınladı. Böylece geliştiriciler ürünlerine ait kritik algoritmaları ve uçtan uca bağlantı performansını tıpkı 5G sistemde çalışıyormuşçasına tecrübe edebiliyorlar.

Risk sermayesinin gözü bu teknolojinin üstünde

Risk sermayesi, Silikon Vadisi’nde gerçekleşen 5G girişimlerine odaklanmış durumda ve yatırımlar giderek artacak. Bir örnekte Japon telekom şirketi KDDI ve yatırım firması Global Brain Corp. ortaklığında 5G altyapı geliştirme faaliyetlerinin finansa edileceğini görüyoruz.

5G’nin yaygınlaşması ile beraber 5G temelleri üzerine oturtulan teknolojilere ihtiyaç artacak. Girişimciler ise yeni ve dünyayı değiştirecek fikirleriyle yatırımcılardan fazlasıyla destek alacak.

5G, durmaksızın gelişen teknoloji yarışına, teknolojiyi kullanma alanını dahil eder yeni bir boyut kazandıracak. Girişimciler 5G’yi sıra dışı, çözüm odaklı ve etkin yollarda kullanarak alışkanlıkları değiştirecek ve her iş sektöründe yeni standartlar getirmeyi hedefleyerek başarıya ulaşacak.

Yorum ekle