Sensormatic Blog

Güvenli İnternet için VPN’in Önemi

Güvenli şekilde internete bağlanmanızı sağlayan VPN, kimlik ve şifre bilgilerini koruma altına alırken sansürlü içeriklere erişimi mümkün hale getiriyor.

VPN, Virtual Private Network ya da türkçe adıyla Sanal Özel Ağ ifadesinin kısaltması olarak bilinen bir internet terimi. VPN, bir başka IP üzerinden internete bağlanmanızı sağlayarak kimlik ve şifre bilgilerinizi koruma altına alıyor ve yasaklanmış ya da kısıtlanmış olan sitelere erişim sağlıyor. Bir örnekte; Türkiye’de bir dönem erişime engellenmiş olan internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimin VPN aracılığıyla sağlandığı görülmekte.

İnternet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubu olan VPN, güvenilmeyen ağlara erişmekte koruma sağlarken, bağlantınız şifreli olduğu için gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler size özel kalır. Basitçe, VPN ile internet üzerinde bir başka bilgisayara bağlanır ve o bilgisayar aracılığıyla gezintinizi sürdürebilirsiniz.

Corona virüs salgınıyla uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma sistemlerine olan eğilimdeki artış siber güvenlik önlemleri konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Özellikle halka açık WiFi ağlarında muhakkak kullanılması gereken VPN evde, okulda, küçük veya büyük çaplı kurumlarda internet bağlantısını güvenli hale getirerek veri hırsızlığı vakalarını en aza indirger.

Bulunduğu coğrafi konum sebebiyle uzaktan ya da serbest çalışan personele sahip olan kurumlar VPN ile çalışanların aktivitesini kontrol edebilir ve kurum ağına bağlantıda güvenlik kalkanı oluşturmasına fayda sağlayabilir. Bir başka örnekte; müşteri ile görüşmek üzere seyahat eden çalışanlar otel veya havalimanı gibi halka açık WiFi ağları aracılığıyla kurumsal ağa bağlanma ihtiyacı duyabilir. Bu noktada VPN, artan güvenlik risklerine karşılık ihtiyaç duyulan korumayı sağlayacaktır. Ayrıca kurumsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulacak internet gezintilerinde gereken güvenlik sertifikasına sahip olmayan web sitelerini ziyarette potansiyel veri hırsızlığı riski VPN ile bertaraf edilebilir.

VPN, web gezintiniz boyunca verinizi güven altında tutmakla kalmaz. Kimi VPN’ler internetten indirilen dosyalarda yer alabilecek kötü amaçlı yazılımların tespitini sağlar. İnternet gizliliğinin en büyük problemlerden biri olduğu günümüzde VPN kimliğinizi maskeleyerek verinizin okunmasına engel olur. İşlerinizi yürütmenize katkı sağlayabilecek web siteleri veya veri tabanları bulunduğunuz coğrafi konum dolayısıyla doğrudan erişime kapalı olabilir. Sınırları ortadan kaldıran VPN güvenli biçimde istenilen ağ, web sitesi ya da veri tabanına erişim sağlarken ölçeklenebilir fiyatıyla ekonomik çözümler sunar.

İdeal bir VPN olası bir internet bağlantısı probleminde “kill switch” özelliğiyle seçtiğiniz program veya cihazlarda veri alışverişini anında durdurabilir. DNS’i de koruma altına alan sistem sayesinde tüm DNS istekleri VPN üzerinden gerçekleşir ve ISP’nin aracılığı ortadan kalkar.

Sağlıklı bir internet gezintisi için VPN kullanmak gizliliğinizi ve güvenliğinizi arttırır ancak tek başına yeterli olmayacaktır. Bu sebeple VPN yanı sıra diğer siber güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurmakta yarar var.

Yorum ekle