Sensormatic Blog

Güvenlik teknolojilerinde evrim nasıl gerçekleşti?

Maslow’un ünlü ihtiyaçlar hiyerarşisine göre güvenliğin yeri nefes almaktan hemen sonra ikinci sırada geliyor. Güvenliğe yönelik tehditler her geçen yıl giderek artıyor. Güvenlik bu kadar kritik bir ihtiyaçken güvenlik sektörü de özellikle teknoloji kaynaklı tüm değişim ve gelişmelerin etkisiyle evriliyor.

Güvenlik teknolojilerinin evrimiyle gelinen noktayı bugün pandemiyle birlikte çok hayati bir şekilde deneyimliyoruz. Ateş ölçen, maske kontrolü yapan, sosyal mesafe kontrolü gerçekleştiren bambaşka çözümler, yeni dönemde can güvenliğinin en önemli teminatları haline geldi. Güvenlik sektöründe evrimi özellikle son dönemde paylaşım ekonomisi, hizmet olarak her şey, temassızlık ihtiyacı, otomasyon, bağlanabilirlik, nesnelerin interneti gibi trendler zorunlu kılıyor.
Güvenlik sektöründe evrimin adımlarına dilerseniz yakından bakalım…

Reaktif güvenlikten proaktif güvenliğe

Bundan yaklaşık 30 yıl önce teknoloji bugünkü hızında değildi. Örneğin güvenlik kameraları yalnızca kayıt alan, gördüğü şeyi algılayan, kapalı devre çalışan reaktif donanımlardı. Sonra entegrasyon ve birbiri ile konuşan sistemler önem kazanmaya başladı. Entegrasyonun önem kazanmasıyla da sektörde ilk entegre güvenlik sistemleri hayata geçirildi.

Bugün geldiğimiz noktada güvenlik kameralarının gördüğünden öte tüm sistemlerin birbiriyle entegre şekilde konuştuğu ve anlam çıkarttığı güvenlik sistemleri yaşamın her alanında vazgeçilmez bir konumda yer alıyor. Günümüzde kullanılan kameralar IP teknolojisi sayesinde birbirine bağlı, akıllı yazılımlar sayesinde veri üreten ve ürettiği veriyi anlamlandıran proaktif sistemlere dönüşmüş durumda.

Giderek akıllanan güvenlik sistemleri

Güvenlik teknolojileri sektörünün vazgeçilmezi olan görüntüleme teknolojileri de evrimden nasibini aldı. Kameralar, video analiz özellikleriyle şüpheli unsurları hızlıca saptayıp uyarı sistemlerini devreye sokuyor.

Uzaktan İzleme Çözümleri’nde IP kameralarla birlikle akıllı yazılımlar kullanılıyor. Bu şekilde operatörlerin gözden kaçırabileceği tüm detaylar yakalanıyor. Yetkisiz giriş, şüpheli paket ya da şüpheli şahıslar anında operatörlere bildiriliyor. İstenmeyen olaylar, yazılımlarla akıllanan ve veriyle fayda sağlayabilen sistemler sayesinde, henüz gerçekleşmeden önleniyor.

Bu yetenekteki teknolojilerle tasarlanan çözümler sayesinde artık yalnızca güvenlik değil operasyonel verimlilik ve stratejik karar alma alanlarında güvenlik sektörünün katkılarına tanık oluyoruz. Sonuç olarak güvenlik teknolojileri bugün gelinen noktada can ve mal güvenliğini sağlarken hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmıyor. Riskler en aza iniyor. İstenmeyen olaylar gerçekleşmeden önlenebiliyor.

Akıllı önleyici sistemlerle kapsamlı çözüm karması

Evrimin bir sonraki adımında akıllı önleyici sistemler devreye girdi. Sektör, birden fazla hizmeti bir arada sundukları akıllı önleyici güvenlik modeline geçti. Bu geçişte pandemi döneminde artan risk algısı ve bu zamana kadar hiç olmadığı kadar ön plana çıkan güvenlik ihtiyacı adeta hızlandırıcı oldu.

Akıllı, önleyici güvenlik birbirini destekleyen, kapsamlı bir çözüm karması gerektiriyor. Burada güvenlik hizmetleri, kontrol hizmetleri, uzaktan izleme hizmetleri, güvenlik teknolojileri, itfaiye hizmetleri ve danışmanlık hizmetlerini birlikte sunmak büyük önem arz ediyor.

Video analizden kişi sayma sistemine, uzaktan izleme sisteminden kartlı geçiş sistemine kadar birçok akıllı teknolojiyi içeren bu çözümleri entegre şekilde sunmak oldukça kritik. Örneğin endüstriyel bir tesisi ele alalım. Bu tesis, insanlı güvenlik hizmetini bir yerden, teknolojiyi başka yerden, uzaktan izleme hizmetini başka bir yerden alabilir. Ama aslında ideal güvenlik kurgusunda akıllı teknolojilerle güvenlik elemanlarının tamamının doğru alarmlar ürettiği, bu alarmlara en hızlı şekilde cevap verdiği, yangın olasılıklarının işin uzmanı tarafından gerçekleşmeden kontrol edildiği, tesis risk danışmanlığıyla tüm kurgunun yapıldığı ve zaman içerisinde değişen risklerin analiz edilip sistemin sürekli geliştirildiği bir kurgu olmalı. İşte ancak o zaman akıllı ve önleyici güvenlikten bahsedilebilir.

Pandemi ile evrilen güvenlik teknolojileri

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışmanın yaygınlaşması, artan sağlık ve hijyen kaygıları güvenlik sektöründe yepyeni teknolojileri ön plana çıkardı ve temassız teknolojilere ilgiyi artırdı. Örneğin biyometrik geçiş kontrol sistemleri arasında yer alan yüz tanıma çözümü, gelişmiş yüz tanıma algoritması, güçlü şifreleme özelliği ve kamera bağımsız yapısıyla kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. Özellikle havaalanı, AVM ve plazalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerler, güvenlik seviyesi yüksek fabrika ve tesisler için ideal bir çözüm sunuyor. Çalışanlar ve ziyaretçiler daha önce sisteme tanıtılan yüz bilgileri sayesinde herhangi bir yere dokunmadan sadece birkaç saniyede giriş çıkış yapabiliyor. Her kişiye ait yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlıyor. Tanımlanan yüzler, kurumların standartları çerçevesinde canlı kayıt üzerinden ya da geriye dönük olarak aranabiliyor. Bu teknolojiler, Covid-19 sürecinde insanların maske takıp takmadıklarını kontrol etmek ya da ateş ölçmek için de kullanılıyor.

Yine pandemi ile beraber online satışların artması pek çok iş kolunda depo ve lojistik operasyonlarındaki faaliyetlerin çok hızlı bir şekilde büyümesine neden oldu. Depo ve lojistik faaliyetleri büyürken firmaların en büyük problemlerinden biri olan personel kaynaklı kayıplar arttı. Örneğin yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarayarak kayıpları önlemede çığır açan yeni bir teknoloji olarak işlev görüyor. Bu yeni nesil Temassız Görüntüleme Teknolojisi ile giysilerin altına gizlenmiş her tür materyal vücut detaylarını açığa çıkarmadan görüntülenebiliyor. Sistemde pasif Terahertz dalgaları kullanıyor, böylece X-Ray ya da RF sebebiyle oluşabilecek riskler yaşanmıyor. Bu ve bunun gibi daha birçok akıllı teknolojiyle pandemide hayat daha güvenli hale geliyor.

Evrimde yeni halka riski kaynağında durdurmak olacak!

2021 yılında güvenlik hem bireylerin hem de kurumların en önemli önceliği olmaya devam ediyor. Sağlıktan bilgi güvenliğine birçok alanda yeni teknolojiler 2021 ve devamında güvenlik sektörüne yön veriyor. Örneğin güvenlik sektöründe bulut depolama çözümleri sayesinde lokaldeki kamera görüntüleri güvenli bir şekilde internet üzerinden dış ortamdaki sunucular üzerine aktarılıp depolanabiliyor. Bu sayede işletmeler içerisindeki kayıt cihazı hasar görse ya da kaybolsa bile bulut depolama üzerinden kayıtlara sorunsuz şekilde ulaşmak mümkün oluyor.

Bir diğer önemli trend uzaktan güvenliğin yaygınlaşacak olması. Yeni normalde uzaktan çalışmanın yaygınlaşması uzaktan güvenlik ihtiyacını artırdı. Uzaktan Video İzleme (RVS) temeline dayalı akıllı önleyici güvenlik hizmetleri, işletmeleri veya mülkleri korurken, hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmıyor ve riskleri en aza indiriyor. Bu şekilde pek çok olay henüz gerçekleşmeden önlenebiliyor.

Yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı güvenlik kameraları proaktif güvenlik sunarak erken uyarıyla pek çok olayı gerçekleşmeden önlemeye devam edecek. Bugün yapay zeka tabanlı video analiz sistemleri farklı olaylardan öğrenerek kendini geliştiriyor. Önümüzdeki günlerde yapay zeka güvenlikte daha fazla ve etkin kullanılacak. Güvenlik sektöründe yükselişe geçecek bir diğer konu da hizmet olarak güvenlik. Güvenlik teknolojilerine ilişkin tüm ihtiyaçları kapsayan hizmet olarak güvenlikte, ürün tedariğinden montaja, 7/24 servisten bakıma, uzaktan alarm izleme merkeziyle alarm müdahaleden raporlamaya kadar tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan çözümler bulunuyor. Hizmet olarak güvenlik sayesinde işletmeler kendi işlerine odaklanacakları bir dünyaya geçiş yapacak.

2021 trendlerinden de okuyabileceğimiz gibi güvenlik sektöründe evrimin bir sonraki halkasında riski kaynağında durduran sistemlere dönüşüm olacak. Tüm sistemlerden toplanan veriler ile olası olayları öngörebileceğimiz bir geleceğe yaklaşıyoruz. Bu gelecekte Sensormatic olarak biz de sunduğumuz yeni nesil teknolojilerimizle dünyanın daha güvenli hale gelmesine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Yorum ekle