Sensormatic Blog

Herkese Açık Ücretsiz WiFi Ağlarında Nasıl Güvende Kalabilirsiniz?

Verinizin yetersiz kaldığı ya da operatörünüzün kapsama alanı dışında olan bölgelerde halka açık ücretsiz WiFi hizmetleri bağlı kalmanızı sağlıyor. Ancak bu fayda beraberinde önemli riskler getiriyor.

Kafelerden otellere, hava limanlarından otobüslere; halka açık ücretsiz wi-fi hizmeti nerede olursanız olun bağlı kalmayı sağlarken hayatınızı da kolaylaştırıyor. Ancak herkesin erişim sağlayabildiği bu paylaşımlı internet beraberinde riskler de getiriyor. Herkese açık olmasıyla siber suçluların çalışma alanına dönüşebilen halka açık ücretsiz wi-fi ağlarında gerekli önlemleri almanız, verinizin korunmasında kritik rol oynuyor.

Paylaşım özelliklerinizi kapatın

Evdeyken güvenli ağınız üzerinden dosyaları paylaşabilir, yazıcılar ve hatta diğer bilgisayarlarınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Ancak halka açık wi-fi ağına bağlandığınızda bu paylaşım özelliklerini kapatmanız şart. Aksi takdirde iyi yapılandırılmamış güvenlik unsurları sebebiyle kimi zaman parola veya şifre gerektirmeksizin erişim tanıyan paylaşım özellikleri, kişisel verilerinize izinsiz erişim için siber suçlular kadar deneyimli olmayanları kendine çekebilir.

Bu sebeple kullandığınız işletim sisteminin paylaşım ayarlarını kontrol ederek başkalarının donanımlarınızı görebilmesi ve erişebilmesini engelleyecek seçenekleri tercih edin.

Bağlandığınız ağın niteliğine dikkat edin

Siber suçluların bilgileri çalma yöntemlerinden birisi de halka açık  WiFi ağında kendi bağlantısını oluşturması. Yani kontrolsüz biçimde rastgele bağlanılan WiFi ağı, tüm amacı kullanıcı verilerini çalmak olan siber suçluların istedikleri tüm bilgilere zahmet dahi etmeden erişebilmesi anlamına geliyor.

Bağlanacağınız WiFi adını ve bilgilerini teyit etmeniz, hizmeti veren şirket veya kurumdan bir kişiye danışıp doğruluğunu onaylamanız önem arz ediyor. Örneğin; Sensormatic123 ağına ek olarak ayrıca Sensormatic ağını gördüğünüzde hangisinin onaylı hizmet olduğunu danışmalı, mümkünse bulunduğunuz ortamda her zaman bağlandığınız WiFi hizmetini seçmelisiniz.

Mutlaka VPN kullanın

VPN (Sanal Özel Ağ) basitçe bir tanımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubu aracılığıyla bağlantı sağlama yöntemidir. Bu özel ağ sayesinde, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN, özellikle güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemede ve güvenli hale getirmede kullanılıyor.

Evde veya ofiste kullandığınız bağlantıda veriniz web tarayıcıdan bağlantı hizmeti aldığınız şirkete geçer. Halka açık WiFi hizmetinde VPN kullanırsanız, telefonunuz ya da bilgisayarınızdaki veri korumalı bir tünelden geçerek hizmet almak istediğiniz bağlantıya erişerek verileriniz için gerekli kalkanı oluşturur. Unutmayın, en güvenli VPN hizmetleri paralı olanlardır.

Web sitelerindeki güvenlik protokollerine dikkat edin

Bağlantınızı VPN ile sağlasanız dahi ziyaret ettiğiniz web sitelerine ait adreslerin HTTPS ile başladığına dikkat edin.

HTTPS güvenlik protokolü, web tarayıcınız ve bağlandığınız sunucu arasındaki veri akışın kriptolu olduğunun göstergesidir. Web tarayıcınızın adres kısmında yer alan asma kilit işaret, ziyaret ettiğiniz sitenin güvenli olduğunu temsil eder. Asma kilit işaretine tıklayarak SSL sertifikasına sahip olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun

Siber suçluların saldırı yöntemleri her gün değişkenlik gösterirken, geliştiriciler kullanıcıları için daha güvenli bir hizmet sağlayabilmek adına ürünlerini güncellemelerle en güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Öte yandan otel veya benzeri WiFi ağlarına bağlıyken karşılaşılan güncellemeler, olası siber saldırı risklerini taşıyor. Bu güncellemelere onay veren kullanıcı aslında siber saldırılara imkan tanıyan yazılımların cihazlarına kurulmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple güncellemeler daima güvenli bağlantı ile yapılmalı, zorunlu hallerde güncelleme kaynağının uygulama yapımcısı olduğu teyit edilmelidir.

Hassas bilgilerinizi hiçbir suretle paylaşmayın

Halka açık WiFi hizmetlerine bağlı bulunduğunuz sürece kimliğiniz veya finansal bilgilerinize ait verileri hiçbir faaliyet esnasında paylaşmayın. Halihazırda güvenli bir internet bağlantısıyla dahi risk teşkil eden hassas bilgilerin paylaşılması, halka açık WiFi hizmetlerinde çok büyük riskleri de beraberinde getiriyor.

Unutmayın, ücretsiz WiFi ağları fayda sağlayan bir hizmet olmakla beraber güvenli değildir ve tüm hareketleriniz rahatlıkla takip edilebilir ve verileriniz çalınabilir. Bu sebeple kritik işlemlerinizi hücresel veriniz veya güvenli ağ bağlantısı olmadıkça gerçekleştirmemeniz en iyisi olacaktır.

Yorum ekle