Sensormatic Blog

İş Yeri Güvenlik Sistemi Almadan Önce Cevaplanacak 6 Soru

İş yeri güvenlik sistemi satın alırken, tedarikçi şirkete yöneltilmesi ve alınan yanıtlara göre sistem seçiminin yapılması gereken 6 kritik soru bulunuyor. Bunlar şöyle sıralanıyor:

  • Satış sonrası desteğiniz nedir?
  • Güvenlik sistemi ürününün kalitesi nedir?
  • Fiyat – fayda anlamında hangi noktada bulunuyor?
  • Çözüm odağı konusunda ne tür olanaklara sahip?
  • Satış yapan şirket ne kadar kurumsal?
  • Deneyim ve ulaşılabilirlik noktasında şirketin geçmişi nasıl?

Güvenlik sistemlerinde iş yerlerine özel hizmetler, sorunların çözümünü sağlıyor

Güvenlik sistemleri alanı ne olursa olsun tüm işletmeler için büyük önem taşıyor. Güvenlik sistemleri yalnızca bir binayı ya da kişileri değil söz konusu işletmenin ürettiği ürünü, sunduğu hizmeti, bu hizmeti satın alan müşterisinin güvenini koruyor. Bu nedenle güvenlik, dikkatle ele alınması ve doğru kurgulanıp doğru şekilde hayata geçirilmesi gereken bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor. Bu noktalardan bakınca, sektörde öncü, en son teknolojiyi kullanan ve satış sonrasında da müşterisinin yanında olan şirketleri seçebilmek için bazı sorulara yanıt aramak gerekiyor.

1. Satış sonrası hizmetler hangi boyutta?

Bir ürün ve hizmet satın alındığında, mutlaka bakıma, yedek parçaya ve tamire ihtiyacı olabileceği hesaba katılmalı. Yaygın servis ağı bulunan firmaların ürün ve hizmetlerini almak, satış sonrası destek döneminde ortaya çıkabilecek aksaklıkları en aza indirir. Bu noktada müşteriler, elektronik güvenlik çözümleri alırken öncelikle satılan ürünün ve verilen hizmetin arkasında durulmasını bekleme eğilimindedirler. Yaygın servis ağı bulunan, hizmet performansını ölçümleyip, raporlayabilen bir iş ortağı ile çalışmak şirketler için her zaman avantaj yaratır.

İşletmelerin rekabette üstünlük sağlamak için ürünleriyle olduğu kadar sundukları güvenlik sistemlerinde satış sonrası hizmetlerle de farklılaşması gerekiyor. Kaliteli bir satış sonrası hizmet, sürdürülebilir performans sağlıyor. Ürün ve hizmet satın alırken, firmaya mutlaka satış sonrası hizmetleri konusunda uzman personel, yedek parça tedariği ve sistemin eksiklerini tespit edebilecek analiz yapma gücü olup olmadığı soruları yöneltilmeli.

2. Güvenlik sisteminin kalitesi ne kadar yüksek?

Şirketlerin güvenlik için sunduğu birçok çözüm var, önemli olan ihtiyacı tam olarak karşılayan sürdürülebilir teknolojileri tercih etmektir. Güvenlik kurgusu oluşturulurken kullanılan teknolojilerin bu anlamda irdelenmesi büyük önem taşıyor. Ürettikleri ürün ve çözümlerde ileri teknolojiyi en etkin şekilde kullanan, kullandığı teknolojinin kalitesiyle farklılaşan şirketlerin müşteri tercihinde öne çıktığı biliniyor. O nedenle de firmalara teknoloji kullanımına dair bu konulara ilişkin sorular yöneltmekte fayda bulunuyor.

3. Fiyat ve fayda ilişkisi hangi boyutta?

Ürün ve hizmet satın alırken yapılacak olan yatırımın boyutu ne olursa olsun fiyat performans dengesine dikkat edilmelidir. Güvenlik sistemi satın alacak iş yerlerinin, güvenlik hizmetini sunacak olan firmadan çözüm ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alması, bu sistemlerle iş yerini hangi risklerden nasıl koruyacağını öğrenmesi ve güvenlik sistemlerinden sağlayacağı faydayı çok iyi anlaması büyük önem taşıyor. O nedenle de fiyat-fayda değerlendirmesi satın almadan önce mutlaka yapılmalıdır.

4. Kuruma özel çözüm sunuyor mu?

Her iş yerinin kendine özel dinamikleri ve riskleri vardır. O nedenle de iş yerlerine ilişkin güvenlik hizmeti sunarken, bunun özelleştirilmesi gerekir. Standart çözümler yerine terzi ustalığı ile o iş yerine özel sektörel güvenlik kurgusu yapılmalıdır. İşte bu yüzden iş yerlerinin güvenlik sistemleri satın alırken, bunu yapabilecek firmaları araştırması, kendilerine özel yazılım ve ürün konusunda zengin olan firmaları tercih etmesi gerekir. Güvenlik hizmetini verecek firmaların, iş yerlerine ilişkin risk analizi ve ihtiyaç haritası çalışması yapabilmesi çok önemli. Bu çalışmaları yapabilen firmalardan güvenlik sistemi satın almak daha doğru olacaktır.

5. Şirketin tecrübesi hangi boyutta?

Güvenlik gibi çok hassas bir işi büyük bir başarı ile gerçekleştirmek beceri ve tecrübe ister. O nedenle de güvenlik hizmeti alacak iş yerlerinin, güvenlik firmasının tecrübelerini göz önünde bulundurması gerekir. Öte yandan kurumsal bir yapıda olması da olmazsa olmaz kurallar arasında yer alıyor. Tercih edilecek firmanın sorunlar konusunda muhataplık mekanizmasının gelişmişliği, müşteri ilişkilerinin yüksek seviyede olması bir diğer kritik konu. Sadece bugün değil gelecekte de çalışılabilecek nitelikte bir firmanın seçilmesi, ilgili operasyonların kolaylıkla yürütülmesi ve olası sorunların da hızlıca giderilmesini sağlar.

6. Müşterisinin sorunlarını çözme eğilimi var mı?

İhtiyaç halinde ulaşılabilir olmak güvenlik hizmeti ve ürünü satın alırken iş yerlerinin sorması gereken önemli sorular arasında bulunuyor. Müşteriler gerektiğinde hemen ulaşabilecekleri, ihtiyaçlarını dinleyen ve anında çözüm üretebilen şirketlerle iş ortaklığı yapmak isterler. Müşteri temsilcileri ve proje yöneticileriyle interaktif bir iletişim içinde olmak ve süreç yönetiminde onların desteğini almak şirketlerin iş yaparken daha güvende hissetmelerini sağlar. Sadece satışa kadar olan süreçte değil, çözümlerin kullanıldığı süreçte de ilgili kişilere en kısa sürede ulaşabilmek müşterilerin sağlayıcı seçerken göz önünde bulundurduğu önemli bir kriter sayılıyor. Bu nedenle de güvenlik hizmeti ürünü alacak iş yerlerinin bu konuyu da sorgulaması gerekiyor.

İş yerinde gönül rahatlığı için

Güvenlik sistemlerinin hayat kurtaran ve maddi kayıpların önüne geçen en önemli teknoloji ürünleri olduğu unutulmamalı. Ürün satın alırken fiyatı kadar diğer kriterler de göz önünde bulundurulmalı. Böylece uzun yıllar güvenle kullanılabilecek yapıya ulaşılarak, iş yerlerinde gönül rahatlığı ile çalışılabilir.

Yorum ekle