Sensormatic Blog

Kariyer Değişikliğinde Yapılan 4 Kritik Hata

Yapılan bir araştırmaya göre bir insan hayatı boyunca en az 10 kez iş değiştiriyor. Tek bir işte emekli olana değin çalıştığımız günler geride kalmak üzere. İnsanlar bugünlerde yeni ve farklı işler denemek istiyor. Ancak kariyer değişikliği kararında yapılan ve bilinmesi gereken oldukça önemli hatalar var.

Hayatınızda kritik öneme sahip bir iş değişikliği korkutucu olabilir. Tamamıyla yeni bir iş alanına odaklanmak endişeye mahal verebilir. Ancak öte yandan bu cesur karar heyecan verici bir deneyime kapı aralayan ve size çok fazla büyüme potansiyeli sunan bir fırsata da dönüşebilir. Günümüzde kariyer değişikliğinin yaygınlaşmasına paralel olarak yeni bir işe giriştiğinizde endişelenecek daha az unsurla karşılaşıyorsunuz.

Eğer kendinizi sürekli olarak farklı bir şeyler yaparken hayal ediyorsanız, belki de değişiklik yapmanın tam sırasıdır. Ancak iş değişikliği öncesinde acele etmeden, doğru adımları atarak konuyu gözden geçirmek çok önemli.

Sadece parayı ön planda tutmayın

Yüksek maaşlı bir iş fırsatı elbette sevindirici bir haber anlamına geliyor. Ancak yapmaktan pek de keyif almayacağınız bir işi sadece daha iyi maaş alacağınız için tercih ederseniz, o işte çok da tutunamayabilirsiniz.

Her şeyden önce yapacağınız işe tutku beslemelisiniz. Şayet kariyer değişikliğinde para sizin için yegane tetikleyici unsursa, kısa süre içerisinde tükenmeniz işten bile değil. Daha iyi ödeme almak elbette çekici bir unsur ancak yeni işe karşı herhangi bir ilginiz yoksa kararınızdan pişman olabilirsiniz.

Bu sebeple kariyer değişikliği yapmak istemenizdeki ana nedeni iyi düşünmeniz gerekiyor. Büyük emek harcadığımız işler sonunda arzu ettiğimiz oranda kazanç elde edememek sinir bozucu olsa da kariyer değişikliğinde tek unsur olarak parayı gözeterek tercihte bulunmak, yeni iş kariyerinde mutluluğu garanti etmez.

Yetenekleriniz ne derece yeterli?

Çok hakim olmadığınız bir iş alanında ilerlemeyi tercih edecekseniz, bu yeni yeteneklere de ihtiyaç duyacağınız anlamına gelebilir. Deneyim sahibi olmadan yeni bir kariyer tercihinde bulunmak olumlu sonuçlar doğurmayabilir.

Yeni kariyerinizin gerekliliği olarak yeni yetenekler üzerinde kendinizi geliştirmiş ve bilgilerinizi güncellemiş olabilirsiniz. Ancak yeni kariyer eğitim almanızı veya yeniden okula gitmenizi gerektiriyorsa bunu gerçekleştirmeniz gerekecek. Yeteneklerinizi yeni iş alanına göre güncellemeniz sadece kritik öneme sahip değil, aynı zamanda mecburidir.

Kimi iş yerlerinde ihtiyaçlara yönelik eğitimlerle çalışanların yetenekleri geliştirilse de yeni kariyer planınızı olası bir eğitime bağlı olarak yapmamalısınız. Kendiniz geliştirmeniz tamamen sizin sorumluluğunuzda olan bir konu.

Sıkışıp kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir kez daha düşünün!

Kariyer değişikliği yapma sebebiniz mevcut işinizde artık ilerleme kaydedemiyor oluşunuzsa, konuyu tekrar ele almanız gerekir. Pek çok insan artık çalıştıkları işyerinde ilerleme kaydedemeyecekleri hissine kapılıyor. Bu da memnuniyetsizlik ve sıkıntının önünü açıyor; beraberinde de yetersizlik duygusu ağır basmaya başlıyor. İlerleme kaydedemeyecek olma hissiyatı, kıymetli bir iş yapmadığınız hissi verebiliyor.

Peki bu his sadece işinizle mi alakalı? Bazen genel manada hayatla ilgili konuların bir yansıması olarak iş veya benzeri başlıklarda benzer hislere kendinizi kaptırabilirsiniz. Ancak işinizi değiştirmek doğru çözüm mü?

Peki mevcut işinizde, iş yapış şeklinizi değiştirmeye ve size heyecan verecek projelere yönelmeye ne dersiniz? Ya da mevcut şirketinizde bir başka pozisyona geçmeye? Belki de aradığınız yenilik yeni bir departmanda sizi bekliyordur. Kariyer tercihlerinde yapılan en büyük yanlışlardan birisi çok aceleci davranmak. Kendinize zaman verin ve mevcut kariyerinizden vazgeçmeden önce önünüze yeni hedefler koyun.

Herkesi dinlemeyin

Kimi zaman kariyer değişikliğine yönelten sebepler dış kaynaklı olabilir. Dış etkenler ve kişiler hayatınızı doğrudan etkileyerek kariyerinizi gözden geçirmenize sebep olabilir. Ailelerimiz ve arkadaşlarımızı onlara güvendiğimiz için dinleriz. Bu konuda herhangi bir problem yok, ancak bizim için her zaman en doğrusunu bileceklerine dair bir kesinlik söz konusu olamaz. Başka insanların fikriyle hareket ederek kariyer değişikliğine gitmeyin.

Çalıştığınız işten memnunsanız ve istediğiniz konumda olduğunuzu düşünüyorsanız, diğerlerinin sözlerine kulak asmayın. Sizi düşündükleri için sadece fikirlerini paylaşıyor olduklarını unutmayın. Dinleyin, ancak tavsiyelere uymak zorunda değilsiniz.

Bahsettiğimiz hatalar ve benzerlerinden mümkün olduğunca kaçınarak daha rahat ve güvenli bir kariyer değişikliği sağlayabilirsiniz. Hayattaki her değişiklik gibi stresli ve korkutucu bir dönem olsa da planlı hareket ederek bunu pozitif bir deneyime dönüştürmek elinizde.

Yorum ekle