Sensormatic Blog

Kayıpları önleyen en önemli 3 teknoloji

Perakendedeki kayıpların kaynağına baktığımızda en büyük nedenin dış kaynaklı bireysel ya da organize hırsızlık olduğu görülüyor.

Global Kayıp İndeksi’ne (Global Shrink Index) göre istenmeyen kayıplar içinde dışarıdan yapılan hırsızlık yüzde 34,34 ile en büyük paya sahip. Bu kayıpların önemli bölümü de deneme kabinlerindeki güvenlik ihlalinden kaynaklanıyor. Her ne kadar teknolojinin gelişimiyle birlikte ürünler manyetik alarmlarla korunuyor olsa da bu alarmlar deneme kabinlerine sokulan mıknatıslar aracılığıyla kolaylıkla sökülebiliyor. Alarmı olmayan ürünler de mağaza içinden hiçbir uyarı vermeden çıkarılabiliyor. Ancak her geçen yıl artan bu kayıpların önüne geçmek mümkün. Burada da karşımıza yine teknolojik çözümler çıkıyor. Perakendedeki kayıpları önlemede en güvenilir 3 teknolojiyi sizin için bir araya getirdik. Bu çözümler arasında ApparelGuard, Hyperguard ve Metalguard öne çıkıyor.

Manyetik uyarıcıları algılıyor

Apparel Guard, deneme kabinlerinde alarm etiketlerinin mıknatıs ile üründen ayrılmasına karşı geliştirilmiş bir teknoloji. Deneme kabinlerinin giriş çıkışlarına kurulumu yapılan bu teknoloji, akıllı ve güvenilir bir koruma sağlıyor. Kompakt ancak hassas sistemiyle deneme kabinlerine sokulan mıknatısları algılayabilen sistem mağaza çalışanlarını mıknatıslar veya manyetik ayırıcılarla ilgili uyarıyor. Bu uyarı bilgilendirmesi de güvenlik kameraları veya isteğe bağlı olarak çağrı cihazları aracılığıyla yapıyor.

Metal folyoya duyarlılar

HyperGuard ve MetalGuard teknolojileri ise perakendede organize suçları önlemeye yardımcı olmak için metal folyoyu algılıyor. Folyo kaplı çantalar özellikle organize hırsızlıkta son yıllarda giderek kullanımı artan bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Her türlü çantanın içine kaplanan folyo, alarmı çıkarılmamış ürünlerin güvenlikten uyarı vermeden çıkarılmasını sağlıyor. Bu noktada HyperGuard ve MetalGuard teknolojisi perakende kayıplarında büyük rol oynayan bu tür hırsızlıkları engellemede en güvenilir çözüm olarak kabul ediliyor.

Yanlış alarmı da engelliyor

HyperGuard ve MetalGuard’ın kullanıldığı noktalarda sistem mağazaya giriş ve çıkışlarda folyo kaplı çantaları veya giysileri tanımlayarak ürünleri bu tip hırsızlıklardan koruyor. Metal alışveriş arabalarının veya hareketli metal kapıların neden olduğu yanlış alarmları da engelliyor. MetalGuard özellikle sahip olduğu kapı filtresi teknolojisiyle hareketli metal kapılardan kaynaklanan yanlış alarmları da azaltıyor.

Biz de Sensormatic olarak akıllı önleyici güvenlik çözümleri portföyümüzde yer alan bu teknolojilerle tüm kurumlarda en üst düzeyde güvenliğin sağlanmasına hizmet ediyor, iş yerlerinde kayıpların önüne geçiyoruz.

Yorum ekle