Sensormatic Blog

Odaklanma Sorununa Karşı 5 Çözüm Önerisi

Günlük yaşantımız ve iş dünyasında dikkatimizi farklı yöne çekerek odağımızı dağıtan çok fazla etken bulunuyor. Odaklanma ve dikkat dağınıklığı kimi zaman sadece çevre etkenlerden değil, doğrudan kişinin kendisiyle alakalı olabiliyor. Günün sonunda dikkat dağınıklığı hayatı olumsuz etkileyen ve işlerin ilerleyişini sekte uğratan bir sorun. Ancak bu soruna farklı açılardan yaklaşarak çözüm üretmeniz mümkün.

Her ne kadar dikkat eksikliği konusunda tıbbi ilaç yardımıyla tedavi yöntemleri geliştirilmiş olsa da mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Belki de dikkat eksikliğiniz ilaçla tedavi gerektirmeyen bir süreçle iyileştirilebilir.

Dikkatinizi dağıtan unsurları doğru tespit edin

Dikkat dağınıklığı yaşayan insanlarda problem farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Işığa duyarlılık, sese karşı hassasiyet veya değişken öğrenme süreçleri kişiye göre farklı sorunlar ortaya çıkarır ve farklı çözüm süreçlerine ihtiyaç duyar.

Bir örnekte, Harvard Üniversitesi görevlileri, geliştirdikleri Axiom Learning isimli eğitim programıyla yapmış oldukları testlerde beynimizin duyusal motorunu geliştirerek öğrenme sürecini dengelemeyi başardılar. Dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan ve eğitim programına katılan kişilerde problemin önemli ölçüde gerilediği görüldü.

Yönetici yönünüzü güçlendirin

İşe başlamada ya da önemli konuları hatırlamada problem mi yaşıyorsunuz? Zaman yönetiminizde sıkıntılar mı var? Şayet bu gibi sıkınlar iş sürecinize olumsuz yönde etki ediyorsa, belki de yönetim yeteneklerinizde kendinizi geliştirmeye ihtiyacınız vardır. Beyninizi, yönetici yeteneklerinizin CEO’su olarak kabul edin ve yönetici işlevselliklerinizi güçlendirin. Etkili bir lider olmadan kendini yönetme, öğrenme, karar verme aşamalarında dar boğazlar yaşayabilirsiniz.

Tıpkı liderlik becerilerini geliştirmek için antrenörlere başvuran CEO’lar gibi, dikkat dağınıklığı konusunda problemler yaşayan kişiler organize etme, zaman yönetimi, çalışma hafızası ve dikkat konusunda eğitimler alarak yöneticilik becerilerini geliştirebilirler.

Ne yediğinize dikkat edin

Kişiler gün içinde kan şekeri seviyesine bağlı olarak dikkat dağınıklığı ve odaklanma probleminde değişkenlik yaşayabilirler.  Beslenme alışkanlıklarına yapılacak müdahaleler  zayıf konsantrasyon sorununu hafifletebilir. Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma şeker, glüten, süt ürünleri, yumurta, bazı et ve gıda boyalarının daha az tüketilmesi çocuklarda dikkat dağınıklığını %70 oranında arttırdığını ortaya koyuyor.

Yeterli protein takviyesi, basit karbonhidratlar yerine sağlıklı karbonhidratların tercih edilmesi ve omega-3 tüketiminin arttırılması, dikkat dağınıklığının giderilmesine fayda sağlayacaktır.

Uyku düzeniniz kritik öneme sahip

İyi bir uyku hatırlamaya, daha net düşünmeye ve karar verme aşamalarına doğrudan etki eder. Kalitesiz bir uyku ise süreci aksine döndürerek okul, iş veya günlük rutinleri doğrudan etkiler. Yapılan araştırmalar yaşı, sağlık durumu veya işi ne olursa olsun, her kesimden insanın kalitesiz veya yetersiz uyku sebebiyle kritik düşünme kabiliyetinin etkilendiğini ortaya koyuyor.

Yetersiz uyku tepki sürenizi yavaşlatıyor, odaklanma ve dikkat etme yetileriniz zayıflatıyor. Öte yandan iyi bir uyku beyin hücrelerinin güçlenmesini ve bilgi aktarımının gerçekleşmesine fayda sağlıyor. Öğrendiğimiz yeni bir bilgi, çektiğimiz güzel bir uyku ile çok daha kalıcı hale geliyor.

Rekabetçi sporlar bilişsel ve davranışsa yeteneklerinizi güçlendiriyor

Gerçekleştirilen sayısız araştırma egzersizin hem çocuklar hem de yetişkinlerde odaklanma ve dikkat dağınıklığı sorunlarına doğal bir çözüm yolu olduğunu söylüyor. Yine Amerika Ulusal Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre egzersiz bilişsel, davranışsal ve sosyal fonksiyonların iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Sporla gelen bedensel ve zihinsel disiplin, odaklanma ve öğrenme kabiliyetlerini de geliştiriyor. Özellikle takıma dayalı sporlar sosyal yeteneklerin gelişmesini doğrudan etkiliyor. Ohio State Üniversitesi araştırmacıları, odaklanma ve dikkat sorunu yaşayan insanların diğerlerine göre takımla gerçekleşen sporlara 2 katı fazla katılımda bulunmasını beklediklerini belirtiliyor.

Odaklanma sorununun çözümü hayat standartlarımızı yeniden belirlemekten geçiyor. Kişisel gelişimimize olumlu katkı sağlayacak, bedensel ve zihinsel sağlığımızı güçlendirecek süreçleri hayatımızın bir parçası haline getirmek, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerinden kaynaklanan sıkıntıları sonlandırabilir.

Yorum ekle