Sensormatic Blog

Okula dönüşü güvenli kılan yeni teknolojiler: Eğitim kurumlarında güvenliği sağlamanın 6 yolu

“COVID-19 salgınıyla mücadele tüm hızıyla devam ederken okula dönüş zamanı geldi. 6 Eylül’de tüm Türkiye’de okul öncesi, ilk ve orta öğretim kurumları öğrencilerini fiziki olarak okullara bekleyecek. Okula dönüşün sorunsuz ve güvenli olması pandeminin ve normalleşme sürecinin geleceği açısından da çok önemli. Türkiye’de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde tüm özel ve devlet okullarında eğitim-öğretim gören 18 milyon 241 bin 881 öğrenci var. Toplam öğretmen sayısı ise 1 milyon 117 bin 686. Eğitim öğretim faaliyetleri ise 68 bin 589 okulda sürdürülüyor. Bu rakamlara üniversiteler dahil değil. Üniversiteler de hesaba katıldığında öğrenci sayısı 26 milyonu geçiyor.”

 

Ve pandemi nedeniyle son 2 eğitim-öğretim yılında büyük ölçüde uzaktan devam eden eğitimin fiziksel olarak nasıl güvenle gerçekleştirilebileceği en büyük merak konusu. Türkiye nüfusunun 3’te birine yakınını doğrudan etkileyen okula dönüş süreci ve okullarda fiziki eğitimin güvenle gerçekleştirilebilmesi artık teknolojiye emanet. Dilerseniz okullarımızı güvenli hale getirmede en önemli görevi üstlenen bu teknolojilere yakından bakalım…

 

1-Temassız geçiş kontrol sistemleriyle güvenli geçiş

Temassız geçiş kontrol sistemleri okula dönüşte en önemli teknolojik çözümlerin başında geliyor. Pandeminin başlangıcından beri yoğun şekilde kullanılan temassız geçiş kontrol sistemleri, sisteme tanımlanan iris, yüz, parmak izi gibi biyometrik verileri işleyerek, okullara girişte herhangi bir yere dokunmadan güvenli şekilde giriş-çıkış yapılmasını sağlıyor. Arka planda çalışan derin öğrenme algoritmaları doğruluk payını en üst seviyeye taşıyor. Çözüm, öğrenci trafiğinin yoğun olduğu okullar için ideal bir kullanım sunuyor.

 

Diğer yandan hayatımızın her alanına giren cep telefonları ve mobil cihazlar da temassız geçiş kontrol sistemlerinde etkin olarak kullanılıyor. Mobil geçiş kontrol sistemlerinde tuş paneli ya da akıllı kartların yerini akıllı telefonlar ve mobil cihazlar alıyor. Uygulama sayesinde bina girişi ve otoparklarda anahtar olarak cep telefonları ve mobil cihazlar kullanılıyor. Kurulumu oldukça basit olan sistemde, kullanıcılar cep telefonu ya da mobil cihazlarına indirdikleri bir uygulamayla kendi mobil kimliklerini oluşturup kullanıma başlıyor.

 

2- Öğrenci yoğunluğu anlık olarak kontrol edilebiliyor

Hem kapalı hem de açık mekanlarda bugün en önemli sorun insan yoğunluğu. Yoğunluk Ölçüm Çözümü, gerçek zamanlı analiz yeteneği sayesinde, bir alandaki kişi sayısının anlık olarak takip edilebilmesini sağlıyor. Yoğunluk ölçümü yapılacak alanın girişine konumlandırılan ekrana, içeride kaç kişi olduğu, kaç kişinin girebileceği ve yaklaşık ne kadar süre bekleneceği bilgileri görsel olarak yansıtılıyor. Okullarda her ne kadar yeni dönemde öğrenci ve akademik kadroyla okul çalışanları dışında ziyaretçi kabul edilmese de bu çözüm, öğrenci yoğunluğunun arttığı her alanda güvenle kullanılabiliyor. Özellikle okul içinde sınıf, yemekhane, kantin, spor salonu gibi ortak alanlardaki kişi sayısını otomatik olarak algılayan yoğunluk ölçüm sistemleri tüm alanlarda güvenli kişi sayısının kontrolüne olanak tanıyor.

 

3- Ateşli ve maskesiz kişilere anında tespit

COVID-19’un en önemli belirtilerinden biri de ateş. Noktasal Isı Tespiti Yapan Termal Kamera Çözümü de bu konuda önemli bir işlevi yerine getiriyor. Her türlü işletme ve kurumda kullanılabildiği gibi okul girişlerinde de konumlandırılabilir. Bu çözüm vücut sıcaklığı normal değerlerin üzerindeki kişileri tespit edebilmeyi sağlıyor. Çözüm ayrıca video analiz özellikleri sayesinde maske kullanımının zorunlu olduğu noktalarda sesli ve görsel uyarı yapmanın yanında, maskesiz girişlerin de engellenmesine yardımcı oluyor.

 

4-PDKS sistemleri ile servis ve HES kodu kontrolü

Bugün pek çok okul yüzlerce çalışana sahip. Personel Devam Kontrol Sistemleri okullarda pandemide güvenli eğitimde katkı sunabilecek teknolojik çözümlerden biri. Bu çözümlerle birçok farklı bina otomasyon ve güvenlik sisteminin birbiriyle kolayca iletişim kurması sağlanarak hem çalışan hem de ziyaretçi trafiği uçtan uca takip edilebiliyor. Bu çözüme sahip bir okulun çalışanında COVID-19 tespit edildiği durumda, çalışanın daha önce okulda bulunduğu ortamların, temas ettiği kişilerin kimler olduğunun raporunu alınabiliyor. Çalışanın servis araçlarına ve yemekhaneye giriş yetkilerini kontrol edebiliyor, kişi sayılarının kolaylıkla sınırlandırılmasına yardımcı oluyor. Örneğin serviste 6 kişi olması gerekirken 9 kişi bulunuyorsa okul yönetimini hemen bir elektronik postayla uyarıyor. Bununla birlikte servis kullanımında da verimlilik sağlanıyor. Ayrıca bu yazılıma eklenen HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulama modülü sayesinde çözümü kullanan kurumlar personel ve ziyaretçilerinin HES kodunu bu sayede sorgulayabiliyor.

 

5- Entegre güvenlik sistemleri ile risklerin önüne geçiliyor

Güvenlik teknolojileri, eğitim sektöründe ileri seviye ve birbiriyle entegre çalışan güvenlik sistemleri sunuyor. Bu sayede öğrencilerin servis içinde güvenli seyahat etmesi ve kaza halinde hatanın tespit edilmesinden, merkezi yoklama sistemiyle yangın halinde bina içinde öğrenci/çalışan kalıp kalmadığını öğrenmeye kadar birçok riskin önüne geçilmesi sağlanıyor.

 

6-Akıllı video izlemeyle can ve mal korunuyor

Özellikle üniversitelerde yoğun insan sirkülasyonu ile işleyen kampüslerin güvenlik ihtiyaçları tespit edilerek bu ihtiyaçlar doğrultusunda özel projeler hazırlanabiliyor. Birbirleriyle iletişim kurduklarında maksimum verimi sağlayan geçiş kontrol sistemleri ve video sistemleri entegre edilerek giriş çıkışların akıllı kartlar ve kart okuyucular ile güvenli şekilde yapılması sağlanıyor.  Kampüste bulunan özel alanlar belirlenen senaryolara göre izlenebiliyor ve ziyaretçi ya da öğrenci girişlerinin takip edilmesine olanak tanınıyor. Kurulan sistemler sayesinde yangın gibi acil durumlarda kameralar olayın gerçekleştiği alana dönerek kayıt alıyor aynı anda acil anons sistemi devreye girerken girişler otomatik olarak açık konuma getirerek can ve mal kaybının önüne geçiliyor.

 

Okula dönüşün güvenli olması eğitim hayatının geleceği açısından gerçekten çok önemli. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, gençlerimizi ve eğitimcilerimizi güvende kılmak için Sensormatic olarak tüm bu teknolojileri kurumlarımızın hizmetine sunuyoruz.

Yorum ekle