Sensormatic Blog

Otomatik nesne tanıma

Artırılmış gerçeklik teknolojisinde yaşanan gelişmeyle birlikte otomatik nesne tanıma uygulamaları da birer birer ortaya çıkmaya başladı. Ancak iş, gösterdiğiniz nesneleri tanıma kapasitesine sahip olan bu teknolojiyi çalıştırmaya gelince, akıllı algoritma ve hatta insan desteği dahi yeterli gelmeyebiliyordu.

Google’ın özellikle robot teknolojiler alanındaki çalışmaları uzun süredir gündemi meşgul ediyor ve sürekli kendini geliştiren sistemler ortaya çıkıyor. Genelde Google’ın sürücüsüz arabaları ve yazılım platformlarına yönelik olarak geliştirdiği söylenen bu teknolojilerin en yenisi büyük potansiyele sahip cinsten.

ont

Google tarafından yapılan açıklamaya göre yeni geliştirilen bir algılama sistemi sahne içerisinde bulunan tüm objeleri kısmen belirsiz de olsa tespit edebiliyor. Bir alandaki çok sayıda nesneyi, nesneler kısmen görünmese dahi saptayabilen sistem, bilgi işlem gücüne yüklenmek yerine bir tür “sinirsel ağ”dan destek alıyor. Nesneleri çeşitli kriterlere göre hızla sınıflandırıp ayırt edebilen bu sistemle çok daha fazla sayıda nesne daha yüksek doğruluk oranıyla tanınabiliyor. Örneğin Google’ın örneğinde sistem normalde pek görülmeyecek “uçan” bir kediyi dahi saptayabiliyor.

Sistem bu sayede odada bulunan sayısız nesneyi tespit ediyor ve daha iyi tahminlerle daha fazla nesne tanımlayabiliyor. Sistemin başarı oranı oldukça yüksek. Teknoloji henüz geliştirme aşamasında. Ancak Google görsel aramadan sürücüsüz araçlara kadar pek çok alanda bu yeni teknolojiden faydalanmayı amaçlıyor.

Yorum ekle