Sensormatic Blog

Perakende Sektörü Teknoloji ile Normalleşecek

Pandemide 4 aşamalı normalleşme sürecinin ilk adımı atılırken, perakende sektörü işini teknolojik çözümlerle güven altına alacak.

Ülkemizde 11 Mayıs tarihi itibariyle ilk adımı atılan normalleşme süreciyle, COVID-19 salgını nedeniyle uzun süredir kapalı olan AVM’ler ve pek çok işletme alınan tedbir ve önlem paketleri kapsamında kapılarını yeniden açtı.

Vaka sayıları azalsa da COVID-19 salgının devam etmesi ve halen bir tedavinin bulunamamış olması nedeniyle normalleşme süreci, en az pandeminin hızlı yayılım gösterdiği süreç kadar kritik. Bu kritik süreçte teması asgariye indiren, yoğunluk ölçümü yapabilen, ateş ölçümü ve maske kontrolü gerçekleştirebilen teknolojiler perakendecilerin ve AVM’lerin operasyonel yükünü azaltırken, çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını güven altına alıyor.

Normalleşme sürecinde COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan sıkı tedbirlere uyulması, en az pandeminin yükseliş süreci kadar önemli. Bu kurallara uyulması için akıllı teknolojilerden faydalanmak, normalleşme sürecine katkı sağlıyor.

Temassız çözümler normalleşme sürecinde hijyen sağlıyor

Yapılan araştırmalar COVID-19 salgınının süratle tüm dünyayı etkisi altına almasının sebeplerinden birisi olarak temasla kolaylıkla bulaşabilir olduğunu ortaya koydu. Teması sıfır noktasına getiren teknolojik çözümlerin başında ise biyometrik geçiş sistemleri bulunuyor.

İş yerlerinde, mağazalarda ve giriş çıkış kontrolünün yapılması gereken tüm alanlarda kullanılan geçiş kontrol sistemleri arasında yer alan iris ve yüz tanıma sistemleri temassız erişim özellikleriyle normalleşme sürecinde istenen hijyenik ortamın oluşmasını sağlıyor.

Geçiş kontrol sistemlerinin tamamlayıcısı olan geçiş kontrol yazılımı, müşterilerin ya da ziyaretçilerin ateş ölçümü ve maske kontrolünden geçmeden diğer kapılardan giriş – çıkış yapmasına izin vermeyecek ve mevcut sistemlere entegre edilecek şekilde yapılandırılmasını sağlıyor. Sistemler ayrıca yüz ve iris tanıma fonksiyonları aktif kullanılmadan sadece maske ve ateş kontrolünü uzaktan gerçekleştirerek, kriterler sağlanmış ise turnikeden geçişi sağlayacak şekilde de kurulabiliyor.

Normalleşme süreci ile alınan sıkı güvenlik önlemleri kapsamında yoğunluğun yaşandığı mağaza, market veya yemek alanlarında sıcaklık ve maske gibi kriterlerin sağlanması entegre geçiş kontrol yazılımı ile mevcut sistemlere entegre edilerek kolayca hayata geçirilebiliyor.

Termal kamera ile topluluk içinde ateşi yüksek olan kişilerin tespiti

COVID-19 hastalığının belirtilerinden birisi olan yüksek ateşi ölçmek teknolojiyle kolaylaşmış durumda. Termal kameralar, kalabalık ortamlarda hızlı bir şekilde kontrol gerçekleştirebilmeleriyle normalleşme sürecinde ortaya çıkabilecek risk durumlarının önüne geçiyor.

AVM, ofis, restoran, mağaza ve market gibi yüksek yoğunluğun yaşanabileceği normalleşme sürecinde Noktasal Isı Tespiti Yapan Termal Kamera Çözümü vücut sıcaklığı normal değerin üzerinde olan kişileri tespit edebilmeyi sağlıyor.

Şu an ikinci aşamasında bulunduğumuz normalleşme süreci aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası dönemi kapsayacak şekilde planlanmış durumda. Normalleşme sürecine yardımcı olan teknolojiler ise aşı bulunması sonrasında dahi yaşanabilecek tüm sağlık riskleri için görev başında olacak.

Yorum ekle