Sensormatic Blog

Perakendeciler Ürün Güvenliğini Radyo Frekans Teknolojileri ile Sağlıyor

Birbiriyle entegre çalışan Radyo Frekans (RF) teknolojisine sahip sistemler sayesinde, mağazalarda ürün güvenliği sağlanırken, oluşturduğu güvenli alışveriş ortamıyla hem çalışan performansı hem de müşteri memnuniyeti artırıyor.

Kablosuz elektronik cihazlar arasında bir iletişim şekli olarak tanımlanabilen Radyo Frekans (RF) teknolojisi, havacılık ve radar sistemleri gibi kritik görevlerden uzaktan kumandanın işlevini yerine getirmesine kadar pek çok alanda gündelik hayatımızın ve modern iletişimin önemli bir parçası haline geldi.

RF teknolojisi cep telefonları, radyolar, Bluetooth, Wi-Fi ve 5G uygulamaları dahil olmak üzere radyo dalgası ileten veya alan hemen her işlemde başrolde yer aldığı için iletişimde kritik bir rol üstleniyor. RF teknolojisinin sağladığı iletişim avantajları ile örneğin havalimanlarındaki bagaj takibinde sağlanan kesinlik ve performans, çözümün daha farklı alanlarda kullanılmasının da önünü açtı. Bugün RF teknolojisine sahip ürün takip sistemleri, perakende sektöründe önemli bir sorun teşkil eden ürün güvenliğinin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Mağaza ve marketler Radyo Frekans (RF) çözümleri ile ürün kayıplarını engelliyor

Kötü niyetli kişilerin eylemleri, çalışan hataları, tedarik zincirindeki yetersizlikler ya da yönetimsel nedenlerden dolayı oluşan kayıplar perakende sektöründe yıllardır karşılaşılan önemli sorunlar arasında bulunuyor. Bu sebeple boyutu, ürün kategorisi, mağaza ortamı ve yatırım bütçesi düzeyi ne olursa olsun; her ölçekten perakendeci için doğru çözümlere sahip olmak kayıp önlemede büyük bir önem arz ediyor.

Ürün kaybının önüne geçmek için çözüm talebinde bulunan perakendecilerin başında gıda ve teknoloji markaları geliyor. Kötü niyetli kişilerce sıklıkla hedef alınan akıllı telefon, SD kart veya taşınabilir hoparlör gibi cihazlar ya da küçük ürünler, bal, et ve deniz ürünleri gibi yüksek değere sahip gıdaların korunması, işletmelerin yaşadığı kayıpları sonlandırma konusunda kritik öneme sahip. Bu noktada özellikle gıda sektöründe soğuk zincirde veya şarküterilerde bulunan ürünleri korumak için kullanılan RF teknolojili etiketlerin Mikrodalga ve Dolaylı Gıda Teması (ISEGA) sertifikasına sahip olmasının, insan sağlığı açısından önemli bir gereklilik olduğu unutulmamalı.

Gelişen Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri sayesinde ürün takibi ve kayıp önleme sistemleri gibi çözümlerin birbirleri arasında konuşabilmesi önemli bir avantajı da beraberinde getiriyor. Böylece mağaza yönetimi, ürün takibi ya da kayıp önleme konusunda farklı ihtiyaçlara cevap veren cihaz ve yazılımlar çok daha etkili olurken, ortaya çıkan veri sayesinde işletmelerdeki eksikler ve alınması gereken önlemler rahatça tespit edilebiliyor.

Perakendeler ürünlerin emniyetini sağlamada doğru çözüme nasıl karar vermeli?

Kayıp önleme sistemlerinde, perakende işletmelerinin faaliyet gösterdikleri alanı iyi anlayarak doğru teknoloji, doğru etiket kullanımı ve doğru süreç tanımıyla çözümler üretmek üst seviyede fayda sağlıyor. Mağaza performans zincirindeki bu 3 ana halka, yapılan doğru tercihlerle eksiksiz çalıştığında güvenlikle birlikte verimlilik ve karlılığa doğrudan etki ediyor.

Gıda alanında ISEGA sertifikasına sahip RF etiketlerinin gerekliliği öne çıkarken, senaryo bir giyim mağazası olduğunda çözümler de buna göre değişiyor. Örneğin bir giyim mağazası için kayıpların en sık yaşandığı alanların başında deneme kabinleri geliyor. Deneme kabinine sokulan mıknatıs ya da manyetik sökücüler sayesinde ürünün takibini sağlayan koruma önlemini aşan kötü niyetli kişiler, işletmeye zarar veriyor. Bu noktada Mıknatıs Algılama Çözümü gibi sistemler, söz konusu kişilerin mıknatısı hareket ettirmesi ile değişen manyetik alanı algılayarak alarm veriyor. Bu sayede henüz olay gerçekleşmeden müdahale etmek mümkün oluyor.

Perakendecilerin çözüm tercihinde bulunurken, mağaza ya da marketinin faaliyette bulunduğu sektörü tanıyan ve doğru önerilerde bulunabilecek uzmanlığa ve tecrübeye sahip iş ortakları ile iş birliğine gitmesi çok önemli.

Özellikle ekonomik sebepler nedeniyle orijinal olmayan ya da ucuz ürünlere yönelmek performans zincirinin kırılması anlamına geliyor ki, bu da kayıp önleme teknolojilerinden istediğiniz verimi almanızı engelleyen bir durum. Bu noktada perakendecilerin firma ve çözüm seçiminde sunduğu güven, sertifikasyon ve teknik destek gibi önemli konulardan ödün vermemeleri önem taşıyor.

Yorum ekle