Sensormatic Blog

Sanal Gerçeklik İşlerin Geleceğini Nasıl Dönüştürecek?

Covid-19 pandemisi dünya çapında pek çok kurum ve şirketi uzaktan çalışma sürecine yönlendirdi. Uzaktan çalışma, yöneticiler ve çalışanlar için yeni kazanımlar sağlarken Sanal Gerçeklik teknolojisi de bu ortamdaki verimliliği sağlama konusundaki yetenekleriyle geleceğin iş dünyasını yeniden tanımlayacak.

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi ilk dönemlerinde eğlence sektöründe yeni bir akım olarak  lanse edilse de, günümüzde sağlık hizmetlerinden eğitim kurumlarına kendine yeni kullanım alanları oluşturdu. Bugün gelişen bağlantı hızı ve taşınabilir cihazlarda kullanılabilir olmasıyla VR yeni çözümlerde öne çıkan ve gelişime açık bir teknoloji olarak konumlanıyor.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre sadece Amerika’da uzaktan çalışan sayısının 4,3 milyon olduğu biliniyor. 2020 yılı başında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle çoğu şirket karantina önlemleri ve sosyal mesafe kuralları gereği evden çalışma politikası uygulayarak bu sayıda büyük bir artış yaşanmasını tetikledi.

Uzaktan çalışmanın daha verimli olduğunu savunan pek çok kaynak ve araştırma olsa da işlerini sanal ortamda sürdüren çalışanların hemfikir oldukları bir sorun var: uzaktan çalışmanın fiziksel ofis ortamında olduğu kadar güçlü bir iletişim imkanı sunamaması. Ancak süratle gelişen teknoloji ve bağlantı hızı sayesinde seviye atlayan Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi, ekipleri bir araya getirmeyi ve iş birliği içerisinde olmayı yeniden tanımlayacak özelliklere kavuşuyor.

Sanal Gerçeklik (VR) endüstrisinin bugünü

Teknoloji trendleri arasında da üst sıralarda yer alan Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojileri, yatırımcıların odak noktasında. VR teknolojinin gelişimi 90’lar başına dayanıyor olsa da bu teknolojiye ait pazarın gelişmesi geride bıraktığımız birkaç senelik süreçte yaşandı. Bir araştırmaya göre 2019 yılında tüketicinin kullanımına sunulan VR donanım ve yazılım pazarının değeri 6,2 milyar dolar olarak ölçülüyordu. 2020 yılı sonu itibariyle bu pazarın 16 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşacağı öngörülüyor.

Video oyun ve eğlence endüstrisi şu anda VR teknolojisi pazarının en önemli aktörleri konumunda. Bu firmalar kask, harekete duyarlı kontrolcüler ve yazılımlar ile son kullanıcının oyun ve eğlence keyfini yeni bir boyuta taşıyor.

Öte yandan tıp okullarında cerrahi operasyon eğitimlerinde kullanılan VR teknolojisi, öğrencilere gerçek uygulamaya yakın bir tecrübe sunarak etkili bir öğrenim süreci vadediyor.

Sanal Gerçeklik ve uzaktan çalışma

Dijital iletişimde mevcut araçlara ek olarak yeni çözümler eklenmiş olsa da temelinde bu çözümler henüz yüz yüze iletişim kadar etkili olamıyor. VR teknolojisi ise bu ve benzeri zorlukların üstesinden gelmek üzere dijital iletişimde çığır açabilecek yeteneklere sahip.

Uzaktan çalışmada belki de en stresli konulardan birisi kamera ile görüşmeye alışkanlığı olmayanların duyduğu rahatsızlık. Yöneticiler, vücut dili gibi önemli sinyalleri göremiyor oldukları için, örneğin bir iş görüşmesi yeterince verimli geçmeyebilir. VR görüşmeler ise kameraya konuşuyormuşsunuz duygusunu ortadan kaldırarak, doğal bir iletişim sürecinin önünü açıyor.

VR teknolojisinin akıllı telefonlar gibi yaygın bir teknoloji haline gelmesi için kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Ancak şu an için daha dar bir kitleyi hedef alan Sanal Gerçeklik ürünleri, eğitimde yeni bir seviyeye ulaşılması için prestij sahibi akademik kurumlarının radarına girmeyi başardı. Savunma sanayiinde ise ordular savaş alanında kullanılan bazı araçların eğitimini VR teknolojisi ile sağlıyor.

VR teknolojisi uzaktan çalışma konsepti ile tam anlamıyla entegre olduğunda, çalışanlar kendilerini gerçekten de ofiste hissedebilecek ve şirketlerin ofis kiralamalarına gerek kalmayacak. Taşınabilir cihazlarda, kablosuz ağ ile erişim sağlanabilen VR teknolojisi, çalışanların dünyanın her yerinden iş süreçlerini devam ettirmesine önemli bir katkı sağlayacak. Pandemi uzaktan çalışmayı bir trend haline dönüştürürken, VR teknolojisi uzaktan çalışmanın negatif yönlerini bertaraf ederek yeni bir iş anlayışının ortaya çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Yorum ekle