Sensormatic Blog

Stadyumlar ve Spor Salonları Akıllı Teknolojilerle Güvende

Pandemi nedeniyle her ne kadar tüm coşkumuzla koştuğumuz stadyumlardan, spor salonlarından uzak kaldıysak da yeni sezonda taraftarlar takımlarını desteklemek için salonlara, statlara geri döndü.

Bu dönüşün oldukça akıllı ve güvenli olması gerektiğinin farkında olan spor kulüpleri, gelişen teknolojiyle birlikte Türkiye’de de akıllı spor merkezleri dönemini başlattı. Spor karşılaşmalarının, sporcuların ve taraftarın güvenliğinin akıllı teknolojilerle nasıl sağlandığını yakından inceleyelim…

Yeni Yaşam Merkezleri

Genelde bulundukları şehrin ya da semtin simgesi haline gelen stadyumlar, içinde barındırdıkları kulüp mağazaları, eğlence ve konuk ağırlama alanları, taraftarlar için stadyum turu fırsatı sunmaları gibi unsurların da etkisiyle neredeyse 24 saat yaşam merkezleri haline dönüşmeye başladı.

Son yıllarda stadyumlar ve spor salonları, dijital altyapılarla donatılırken, kamera ve sensörlerin topladığı veriler sayesinde taraftarların güvenliği de en üst seviyeye çıkarıldı. Akıllı bilet uygulaması ile girişler kontrol altına alındı, stadyumlara ve salonlara yapılan yatırımlarla konfor düzeyi artırıldı. Bu sayede güvenlik teknolojileri ile donatılan stadyum ve salonlara olan ilgi arttı. Dolayısıyla aileler, stadyumlara ve salonlara gönül rahatlığı ile maç izlemeye gidebilir hale geldi. Stadyumların yanı sıra basketbol, voleybol ve hentbol gibi farklı branşların oynandığı spor salonlarına yönelik spor güvenliği çözümleri de bu sporlara olan ilgiyi artırıyor.

Tek Merkezden Akıllı Kontrol

Tüm yapıyı tek bir merkezden kontrol altına alabilen bu çözümler, 2 megapikselden 30 megapiksele varan yüksek çözünürlüklü kameralar, akıllı video yönetim sistemi ve isteğe bağlı olarak entegre edilebilen yüz tanıma teknolojisi, yangın algılama ve sesli anons sistemleriyle stadyum ve salon güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor. Günümüzde güvenlik teknolojileri denildiğinde akla ilk olarak güvenlik kameraları gelse de bu toplamın yalnızca bir bölümünü oluşturuyor.

İnsan Kaynağı da Önemli

Güvenlik kameraları kendi içlerinde sahip oldukları teknolojiler, çözünürlük seviyeleri, merkezi bir yönetim portalı üzerinden anlık olarak yönetilip yönetilemedikleri, önceden belirlenmiş senaryolara göre alarm üretip üretememeleri gibi çok sayıda kritere göre ayrışabiliyor. Bu kriter zenginliği nedeniyle stadyum ve salon gibi, on binlerce taraftarın aynı anda bulunduğu ortamlar için yalnızca kamera sistemlerine sahip olmak yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle hem kulüp hem de güvenlik personelinin işlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak görüntüleri kesintisiz ve kaliteli olarak alabilmeleri gerekiyor. Bu noktada işinin ehli şirketler yalnızca sistemlerin kurulumunu gerçekleştirmiyor, aynı zamanda kurulumu yapılan teknolojilerin emniyet güçlerinin, kulübün ve federasyonun süreçlerine uygun yönetilmesini sağlayacak uzman insan kaynağını da sağlıyor.

Anında Müdahale

Yeni nesil sistemlerde, ilerleyen resim işleme yeteneklerinin yanı sıra yapay zeka alanındaki gelişmeler sebebiyle doğrudan kişinin yüzü net bir şekilde görüntülenebiliyor. 60 megapikseli aşan görüntü kalitesi sayesinde yüzlerce metre uzaktan yüz tespiti yapmak mümkün oluyor. Böylelikle maç esnasında sorun çıkaran kişiler, diğer taraftarların maç izleme keyfini bozmayacak şekilde uzaktan ve doğru tespit edilerek, maç bitimine kadar takip edilebiliyor. Benzer şekilde yeni nesil yazılımlarla desteklenen yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde kişiler; yaş, cinsiyet ya da dış görünüş parametrelerine göre de ayırt edilebiliyor. Güvenlik birimleri olayın türüne göre gerekli aksiyonları alıyor. Yalnızca sorun çıkartan izleyiciler değil şüpheli bir çantayı ilgili yere kimin ne zaman bıraktığı ve sonrasında kişinin nereye gittiği anında belirlenebiliyor ya da kaybolan bir çocuk yine bahsettiğimiz parametreler sayesinde tüm kameraların görüntülerinde aratılarak hızlı şekilde bulunabiliyor. Diğer yandan önceden belirlenmiş senaryolara göre, taraftarların bulunmaması gereken koridor, soyunma odaları, güvenlik merkezi gibi alanlara izinsiz bir giriş olması durumunda da sistem gerekli alarmları üreterek müdahale edilmesine olanak sağlıyor.

Her Şey Kayıt Altında

Video izleme çözümleri, yüksek çözünürlüğe sahip tek bir kamerayla çok geniş bir alanın izlenebilmesine de olanak sağlıyor. Böylece 45 bin kişilik büyük bir stadyum, ortalama 55 kamerayla kayıt altına alınabiliyor. Bu 55 kameradan alınan hem canlı hem de kayıtlı görüntülerle hiçbir tereddüde yer bırakmadan eşkâl tanımlaması yapılabiliyor. Yüksek veri sıkıştırma özelliğiyle veri optimizasyonu sunan çözüm sayesinde daha az veri depolama alanına ihtiyaç duyuluyor. Sistemin bu yeteneği sayesinde bant genişliği ihtiyacı da en az düzeyde tutularak maliyetler düşürülebilir.

Yangın Riski Minimumda

Bu alanlarda olası yangın riski de kurulan sistemlerle en aza indirilir. Sistem kapsamında, stadyum ya da ilgili spor alanında farklı noktalara dedektörler yerleştiriliyor. Bütün sistemler BİS (Bina Yönetim Sistemi) üzerinden kontrol edilerek, tek bir platformdan yönetimi sağlanıyor. Güvenlik sistemlerinin kesintisiz biçimde entegre çalışması ve akıllı uyarılar oluşturması sayesinde tesis içinde yaşanan olumsuzluklar, alan bazında tespit edilerek, Acil Anons Sistemi’nin devreye girmesi sağlanıyor. Bu noktada acil anons sisteminin net duyulabilecek ve anlaşılabilecek ses kalitesi sunması önem taşıyor.

Yorum ekle