Sensormatic Blog

Standart kameraları akıllandırmak mümkün

Güvenlik herkes için en temel ihtiyaç. Bu ihtiyacı karşılamada en çok başvurulan çözüm ise güvenlik kameraları.

Bugün güvenlik kameralarında en yaygın kullanıma sahip olan standart kameralarsa ne yazık ki tam koruma sağlamada ve ileri teknolojinin en son yeteneklerini kullanma konusunda yetersiz kalıyor. Diğer yandan mevcut standart kameraları üstün teknolojili akıllı versiyonlarıyla değiştirmek altyapı, zaman ve efor kaybı gibi noktalarda sorun oluşturabiliyor. Bu değişiklik birçok kullanıcı tarafından en çok maliyet kaygısıyla tercih edilmezken bu soruna da çözüm yine teknolojiden geldi.

Gelişen teknoloji ile artık standart kameralara en üst düzey yapay zeka destekli analiz yetenekleri kazandırıp akıllandırmak mümkün. Bugün, sadece işi kameralara analiz yeteneği kazandırmak olan birçok sistem bulunuyor. Bu sistemler, mevcut altyapıya sadece bir analiz sunucusu eklenerek ve hatta video yönetim sistemine (VMS) de bağlanarak son derece güncel ve yetenekli hale kolayca getirilebiliyor. Bu noktada çözümler çok çeşitli ve esnek olmakla birlikte bulut tabanlı sistemlerle eski sistemleri akıllandırabilecek ve her ihtiyaca uygun çözümün yapılandırılabileceği geniş bir ürün portföyü de oluşmuş durumda.

Örneğin kameralara özel yapay zeka uygulamalarıyla tüm IP kameralar, kendi kendine öğrenebilen video analiz yeteneği kazanıyor. Öğrenen video analitik zekası standart kameralara yüklendiğinde kamera kişilerin ve araçların hareketlerini en doğru şekilde tanır hale geliyor. Aynı şekilde görünüm arama yeteneği de kameralara sonradan eklenebiliyor. Bu teknolojideki yapay zeka; giysi, renk ve cinsiyet dahil olmak üzere belirli fiziksel açıklamaları seçerek bir kişiyi hızlı bir şekilde aramaya olanak tanıyor. Akıllanan kameralar duygu değişimleri de dahil olmak üzere olası tehlikeli durumlarda ya da isteğe bağlı olarak özel durumlarda uyarı veriyor ve rapor oluşturuyor.

Üstelik birçok kullanıcı için hızlı ve kolay kullanım sunan bu teknolojiler özel yazılımları sayesinde bağlanılmak istenen özel kontrol merkeziyle entegre çalışıyor.

Bir kamerayı akıllandırmak neden önemli?

Video analizli akıllı kameralarla tehditlere daha doğru, daha kolay şekilde ve daha kısa zamanda müdahale edilebiliyor. Alarm vermesi gereken durumlar sistem tarafından otomatik olarak algılanarak, operatörün gözden kaçamayacağı şekilde önüne getiriliyor ve ilgili aksiyonu alması sağlanıyor. Standart kameralarla izlenen alanlarda istenmeyen durumlara anında müdahale etmek bazen çok mümkün olmuyor. Böyle bir sistemde tehditler gerçekleştikten sonra görülebiliyor. Oysa analizli bir kamera çözümü sayesinde, daha önce oluşturulan senaryolar üzerinden potansiyel bir olayı fark etmek ve takibe almak çok kolaylaşıyor.

Yapay zekâ destekli, akıllı, analiz yeteneğine sahip kameralar, farklı güvenlik sistemleriyle entegre edilerek daha birçok farklı fayda da sunabiliyor. Örneğin; radarlarla entegre edilen video analiz sistemleri geniş endüstriyel alanlarda çevre koruma sağlıyor. Geçiş kontrol sistemine entegre edildiğinde giriş-çıkışlardaki hareketlilik ya da istenmeyen durumlarda oluşan hareketlilik anında gözleniyor. Mevcut yapay zekâ destekli sistem ile yüz tanımayla entegre sistemler de oluşturulabiliyor.

Bu şekilde şüpheli kişilerin alanlardaki duruşları, görünüşleri hatta yaşları değişiklik gösterse bile takibi sağlanabiliyor. Bu entegrasyon sayesinde kayıtlı ya da canlı görüntü üzerinden ilgili kişi ya da nesneye ait belirli özellikler üzerinden tarama yapılabiliyor. En az birkaç saat süren hatta olaya göre günlerce sürebilecek tarama ve eşleştirmeler dakikalara indirgenebilir.

Yorum ekle