Sensormatic Blog

Telefon Dolandırıcılığından Korunmak İçin 4 İpucu

Artan telefon dolandırıcılığı karşısında sahtekarların metotlarına hakim olmak, tuzağa düşmenize engel olabilir.

2018 yılında artan siber saldırılara ve yöntemlerine yönelik First Orion Telekomünikasyon Servisi tarafından yapılan araştırma telefon sahteciliğinde sadece bir yıl içinde %25’lik bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Yaşanan pek çok vakada ise insanlar kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden haberdar olmadıkları için kurbana dönüşüyor.

Telefon dolandırıcılığı gibi sahtekarlık vakalarında proaktif olmak, kullanılan metotları bilmek ise riskler karşısında kritik bir önleme dönüşüyor. Bu makalemizde telefon dolandırıcılıktan korunmak için işinize yarayabilecek bazı ipuçları paylaşacağız.

Telefon dolandırıcılığına dair gelişmeleri takip edin

Etrafınızda veya medyada duyduğunuz dolandırıcılık olaylarına karşı kayıtsız kalmayın. Konuyu araştırıp olayın nasıl gerçekleştiği konusunda fikir sahibi olmanız, olası bir durumla karşılaşmanız karşısında nasıl bir tepki koymanız gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

Sahtekarların genellikle kullandığı dolandırıcılık yöntemlerinden bir kaçı şöyle:

a. Güvenlik gücü ya da devlet kurumundan aradığını iddia eden aramalar

Dolandırıcıların sıklıkla başvurduğu yöntemlerin başını çeken sahte kimlikle aramada, sahtekârlar insanları bir güvenlik kurumundan aradığını ve istenilen miktar ödenmezse tutuklanacağını öne sürerek bir panik anı oluşturuyor. Güvenlik güçleri veya kurumlar olası vergi borcu ya da trafik cezaları konusunda telefonla aramada bulunmaz ve yazılı belgelerle ya da e-devlet aracılığıyla insanlara ulaşırlar.

b. “Hediye kazandınız!” aramaları

Başvurulan yöntemlerden birisi de kişilerin finansal ve kimlik bilgilerini öğrenmek için gerçekleştirilen “hediye kazandınız!” tarzı aramalar. Arayan kişiye bu ödülü nereden kazandığınız, hediye kazanmak için ne zaman başvurduğunuz gibi belirleyici sorular sorabilir, iletişim için adresinize resmi bir belge göndermelerini talep edebilirsiniz.

c. Garanti süresi yenileme aramaları

Sahtekarlar kimi zaman telefon aracılığıyla garanti veya sigorta süresinin dolmak üzere olduğuna ilişkin aramalarla tuzağa düşürmeye çalışabilir. Bu yöntemde ödeme için gerekli bilgiler gerektiğini ileri sürerek kritik kimlik ve finansal bilgiler konusunda sorular yöneltebilirler.

Dolandırıcılık olduğunu anlamak için durum tespiti yapın

Yapılan arama ile doğrudan bilgilerinizi paylaşmak veya ödeme adımına geçmek yerine sizi daha sonra aramalarını isteyin ya da kendilerine ulaşabileceğiniz bir telefon numarası isteyin. Bilinmeyen numaralar aracılığıyla telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenebilir ve aramanın gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu konuda bir diğer önlem de sesli mesaj sistemi. Bilinmeyen çağrıları sesli çağrı sistemine yönlendirerek bu çağrılara daha sonra dönebilir ve gerçek bir arama olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Durum tespiti için işe yarayacak diğer yöntem ise arayanın e-posta yoluyla iletişime geçmelerini istemek. Pek çok vakada sizi arayan ve kurum olduğunu iddia eden platformlar aynı zamanda e-posta bilgilerinize de sahiptirler. Bu sayede arayanın kimliğini doğrulama şansınız da doğmuş olur.

Telefon çağrılarına çok zaman ayırmayın

Nereden aradığı belli olmayan, konu hakkında çok da fikir sahibi olmadığınız çağrılarla çok fazla zaman harcamayın. Verdiğiniz cevaplar ve harcadığınız zaman karşılığında dolandırıcılar emellerine ulaşmak için sizi daha fazla taciz edebilirler. Bu tür çağrıları engellemenin en iyi yöntemi telefon aracılığıyla ödeme yapmayı tercih etmediğinizi kesin bir suretle dile getirmek olacaktır.

Proaktif önlemler alın

Dolandırıcıların çağrılarıyla karşılaşmadan önce alacağınız önlemler, sahtekarlık vakalarında bir adım önde olmanızı sağlayabilir. Faturalarınız zamanında ödemeniz, tanımadığınız çağrılara cevap vermemeniz ve arandığınız numaraları gerçek zamanlı olarak kime ait olduğunu tespit eden akıllı telefon uygulamaları gibi önlemler olası telefon dolandırıcılıkları konusunda bir güvenlik duvarı örmenize imkan verecektir.

Telefon numaranızı iyi koruyun

Sahtekarların işlerini kolaylaştırmak istemiyorsanız, çevrimiçi ortamda telefon bilginizi paylaşma konusunda azami dikkat gösterin. Forumlarda, sosyal medya profillerinizde ya da ücretsiz hizmet karşılığında telefon numaranızı asla paylaşmayın.

Telefon çağrılarıyla dolandırıcılık yöntemleri hızla artıyor olsa da bahsettiğimiz ipuçları bu metotlar karşısında sizi koruyacak ve finansal kayıplar yaşamanıza engel olacaktır.

Yorum ekle