Sensormatic Blog

Temassız Geçiş Sistemleri Hijyeni ve Güvenliği Sağlıyor

Dünyanın mücadele içinde olduğu Covid-19 salgını, insanların sosyalleşmek ve hissetmek için ilk kullandıkları araç olan teması en aza indirmemize neden oldu. Birbirimize 1,5 metreden daha yakın mesafede bulunduğumuzda, karşımızdaki kişiden Covid-19 virüsünü kapma riskimiz çok artıyor. O nedenle de hem kişilere hem de dokundukları metal, plastik, cam ve virüsü bulaştırabilecek diğer yüzeylere oldukça az temas etmemiz gerekiyor.

Bu zorunluluk sadece sosyal hayatta değil, iş yaşamında da oldukça sıkı takip edilmesi gereken bir kural haline dönüştü. Her ne kadar uzaktan çalışmak yaygınlaşsa da, bugün birçok çalışan, halen ofislerindeki görevlerine devam ediyor.  Gün boyu iş yerinin giriş çıkış turnikelerine temas eden çalışanlar, mesai sonrası ya toplu taşımayı kullanarak birçok insanla yakın şekilde seyahat ediyor ya da market ve diğer alışverişleri için toplu alanlarda bulunuyor. Bu da ofis dışı alanlarda da temasın devam etmesini sağlayarak risk oluşturuyor.

Parmak İzi, İris, Yüz Tanıma ve QR Kod, Geçişleri Temassız ve Sağlıklı Kılıyor

Ofis çalışanlarının Covid-19 riskini taşıma sorununa ilişkin çözüm, yine teknolojiden geliyor. Temassız Geçiş Kontrolleri, hem kişilerin çalıştıkları iş yerlerinde hem de toplu taşıma alanlarında kullanılıyor. Böylece teknolojiye ismini verdiği haliyle temas olmadan yani virüs yükü alınmadan, işler kolayca halledilebiliyor.

Peki, nedir Temassız Geçiş Kontrolleri ve nasıl uygulanıyorlar? Temassız geçiş, temelde kişinin girmek istediği yere hiçbir yere dokunmadan girişini sağlayan teknolojilerden oluşuyor. Bunlar temassız parmak izi okuyucu, yüz tanıma ve iris tanıma sistemleri gibi biyometrik veriler ya da kişisel mobil cihazlar ile temassız butonların kullanılmasını esas alıyor.

    1. Temassız Parmak İzi Okuyucular

Temassız geçişte sık kullanılan araçlardan olan temassız parmak izi okuyucu çözümü, el parmaklarının 4’ünü 3 boyutlu şekilde tarayarak kişinin hızlı ve temassız geçişine imkan sağlıyor. Bu yöntemin iki artısı var: Hem kişi, bir alana ve butona temas etmediği için hijyen korunmuş oluyor hem de geçiş noktasında bir insan trafiği oluşmasının önüne geçiliyor.

     2. İris Okuyucular

Temassız geçiş için bir başka çok kullanılan ve etkin çözüm ise, iris tanıma yöntemi. Bu uygulamada en önemli nokta; parmak izi gibi insan göz irisinin de kopyalanamaz ve kişiye özel olmasıdır. Böylece geçiş kontrol sistemleri arasındaki en güvenli çözümlerden biri olan iris tanıma, hızlı tarama, düşük uygulama maliyeti ve hijyenik olmasıyla öne çıkıyor.

35-45 cm mesafeden çalışabilen iris tanıma çözümüyle, gözlük ve lens kullanımları da dahil olmak üzere iris tanımlanabiliyor. Toza ve her yönden gelebilecek düşük tazyikteki suya karşı koruma sağlayabilen bu hızlı ve temassız geçiş sistemi hem dış hem de iç ortamlarda rahatlıkla kullanılırken, hem giriş-çıkış yönetimi yazılımlarıyla hem de diğer elektronik güvenlik çözümleriyle entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Ayrıca, iris okuma cihazlarına ekstra takılan bir modülle bu cihazlara, ateş ölçme ve maske kontrolü yapma özellikleri de eklenebiliyor.

    3. Yüz Okuyucular

Temassız geçiş sistemlerinde son zamanlarda öne çıkan konulardan biri de yüz tanıma terminalleri. Bu terminaller, kişiye özel olan yüz verilerinin cihaz algoritmaları ile derinlik ve oransal hesaplamalarının alınmasıyla kopyalanamayan ve yüksek güvenlikli geçiş imkanı sunuyor. Geniş ürün yelpazesiyle her projeye uygun bir model mutlaka bulunuyor. Üzerinde bütünleşik halde bulunan kart okuma, parmak izi veya şifreli geçiş özellikleri sağlayan modeller, ihtiyaç dahilinde güvenlik seviyelerinin artırılmasına olanak tanıyor.

Öte yandan maske veya gözlük kullanmak ne iris tanıma sistemi ne de yüz tanıma konusunda bir soruna yol açmıyor. Ayrıca bu sistemlere entegre edilen ateş ölçer sayesinde, daha sağlıklı bir geçişin de yapılması sağlanabiliyor. Böylece kimlerin ateşinin yüksek olduğu yani Covid-19 potansiyel taşıyıcısı olup olmadığı da anlaşılabiliyor.

   4. QR Kodlu Geçiş

Sırada bu kez alışveriş yaparken de çok kullandığımız bir başka sistem olan QR kodlu geçiş bulunuyor. Yine bu sistemde kullanıcı, hiçbir yere temas etmeden, o alana geçiş için özel olarak üretilmiş QR kodunu okuyucuya göstererek geçiş yapabiliyor. Aynı zamanda teması önleyici şekilde dizayn edilip kullanılan uzaktan kart ve sözlü şifre kullanımı da yine temassız geçişler için başka yöntemler arasında sayılabilir.

   5. Akıllı Saat ve Telefon ile Geçiş

Yine bir başka temassız geçiş yöntemi ise akıllı saat ve akıllı telefonlar ile geçiş sistemleridir. Bu yöntemi telefonlara yüklenen sistemler oluşturuyor. Bunun için telefonunuzda bulunan NFC veya Bluetooth teknolojisi sayesinde geçiş yapmak, telefonu okuyucuya yaklaştırmanız veya uzak mesafeden okutmak amacıyla telefonu yana yatırma hareketi mümkün oluyor. Yine telefonunuzla eşlenmiş olan akıllı saatinizle de bu geçişi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

  6. Temassız Butonlar

Temassız geçişteki bir başka etkili çözüm ise temassız çıkış butonu. Bu sistemde kontrollü bir şekilde girilen alandan temassız bir şekilde çıkmak için temassız çıkış butonları kullanılıyor. Üzerindeki sensörler sayesinde belirli bir mesafeden, temas etmeden, basit el hareketleri ile kapıların açılması sağlanabiliyor.

   7. Temassız Görüntüleme Çözümleri

Personel kaynaklı ürün kayıplarını önlemek için kullanılan yakın mesafeden dedektör ile arama ve elle arama yöntemleri yine günümüzde çeşitli sebeplerle tercih edilmiyor. Dedektörde kişiye fazlaca yaklaşmak gerekirken elle arama ise temas sebebiyle çalışanları rahatsız edebilen bir yöntem. Bu noktada yeni nesl temassız görüntüleme sistemleri kullanılıyor. Yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, video kamera aracılığıyla vücut ısısını algılıyor. Sistem, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarıyor. Video kamera, vücutta bulunan ve vücut ısısından farklı ısıya sahip tüm cisimleri tespit ediyor ve ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Bu  teknoloji ile giysilerin altına gizlenmiş her tür materyal vücut detaylarını açığa çıkarmadan görüntülenebiliyor. Pasif terahertz teknolojisiyle çalışan teknoloji giysilerin altına gizlenmiş metal veya metalik olmayan öğeleri 3 metre gibi güvenli bir mesafeden algılayabiliyor. 3cmx3cm ’ye kadar metal, plastik, silikon gibi her tür materyali tespit edebiliyor.

Hayatın Daha Güvenli Devamı İçin

Görüldüğü üzere teknoloji her geçen dakika, insanların daha güvenli ve daha sağlıklı yaşaması için yeniliklerine bir başkasını ekliyor. Covid-19’un temasla daha hızlı yayıldığı bilimsel gerçeğini dünya üzerindeki milyarlarca insanın öğrenmesiyle beraber, her alandaki temas sayımız daha da azaldı. Ama iş dünyasının işleyişi ve başka zorunluluklar nedeniyle hemen herkes evden çalışamıyor. Kimi ofis faaliyetleri sürüyor. Yine bazı işyeri ziyaretleri de gerek ticari amaçlarla yapılan tanıtım ve iş görüşmeleri olsun, gerekse de nezaket çerçevesinde devam ediyor. İşte tüm bunlar da beraberinde girilen alana ilişkin hijyenin korunması ve kişinin sağlığının devamlılığını mecbur kılıyor.

Bu açıdan temassız geçiş sistemleri, özellikle parmak izi, iris ve yüz tanıma gibi kişiye özel olduğu için kopyalanamayan biyometrik unsurlarla çalışan sistemler, hijyenin yanı sıra güvenliği de sağlıyor. Temassız geçiş sistemleri, hem yoğun giriş çıkışların yapıldığı alanlarda insan trafiğini azaltarak zamandan tasarruf sağlarken hem de güvenliği de en üst düzeye çıkartarak olası saldırılar, kaçak girişler ve benzeri tehlikeleri de bertaraf ediyor. Teknolojinin insan yaşamını daha güzel ve etkili kılmak için ortaya koyduğu bu çalışmaların da kullanıcılar tarafından devreye alınarak, daha yoğun şekilde kullanılması gerekiyor. Böylece teknoloji geliştiricileri de sistemlerini daha ileri noktaya taşıyarak, güvenlik ve hijyen konusundaki kaygıları olabildiğince azaltabilirler.

Yorum ekle