Sensormatic Blog

Turizm Sektörü Pandemi Döneminde Teknoloji ile Normalleşecek

Normalleşme süreci ile Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında oteller yeniden hizmete açılırken, turizm sektörünün imdadına teknolojik çözümler yetişiyor.

 

 

1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle beraber pek çok kısıtlama yürürlükten kalktı ve salgın nedeniyle kapalı olan tesisler Sağlık Bakanlığı’nın çizdiği sınırlar kapsamında yeniden hizmete açıldı. Bu tesisler arasında ülke ekonomisinde bel kemiği işlevi gören turizm sektörünün ayrılmaz parçaları olan otel ve kamp yerleri gibi tatil alanları bulunuyor.

Yurtdışı uçuşlarının başlaması ve sınır kapılarının açılmasıyla birlikte yabancı turistlerin ülkeye giriş yapması beklenirken; kısıtlamaların kaldırılmasıyla yerli turist sayısında da artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Pandemi sonrası tatil döneminde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile turizm sektöründe hizmet veren tüm tesislerin uyması gereken kurallar belirlenmiş durumda. Termal kameralar, temassız geçiş kontrol sistemleri ve yoğunluk ölçüm sistemleri gibi teknolojik çözümler ise alınacak önlemler kapsamında tesis ve kuruluşlara yardımcı oluyor.

Temassız teknolojilerle tesislere girişler kontrollü, güvenli ve çok daha hızlı hale geliyor

Sosyal mesafe kurallarının sıkı bir şekilde uygulanacağı normalleşme sürecinde otel, kamp yeri ve benzeri konaklama tesisleri girişlerine yerleştirilen termal kameralar sayesinde ateş ölçümü ve maske kontrolü, misafirler ve çalışanlar zaman kaybetmeden, en doğru ve hızlı şekilde yapılıyor.

Ateş ölçer termal kameraların istenilen sıcaklığa ayarlanabilir olması ve belirlenen sıcaklık limitinin üstünde vücut ısısı tespit etmesiyle sesli uyarı vermesi, riskli durumların atlanmamasını sağlıyor. Noktasal ısı tespiti yapan termal kameranın 6 farklı ısı sınırı belirleme ve her biri için farklı sesli uyarı atamayı mümkün kılan özellikleri, çocuklar ve ebeveynleri arasındaki ısı farkından doğabilecek uyarıların rahatlıkla ayrıştırılabilmesini sağlıyor.

“Sağlıklı Turizm Sertifikası” için hijyen standartlarının uygulanması şart

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurum ve kuruluş tarafından yapılacak denetim sonucunda belirtilen şartları taşıyan turistik işletmeler “Sağlıklı Turizm Sertifikası” alarak hizmet verebilecek.

Sağlıklı turizm sertifikasyonu programı kapsamında otellerin ve restoranların yerine getirmesi gereken zorunlu kriterler, hijyen kurallarını turizm sektörünün birinci önceliği haline getiriyor.

Yayınlanan genelgede, otellerin bahsi geçen sertifikayı alabilmeleri için personelin ateş ölçüm kayıtlarını tutması gerekiyor. Temassız teknolojilerle entegre çalışan yazılım sayesinde, elde edilen bilgiler tek bir veri merkezinde toplanıp kontrol edilebiliyor. Çalışanların giriş-çıkış ve ateş derecesi kayıtları otomatik olarak tutulurken, giriş-çıkış yaptığı alanlar yetkilendirilebiliyor ve bordrolama için anlık veri sağlanıyor.

Sağlıklı bir tatil keyfi için misafir yoğunluğu kontrolü

Turizm tesislerine belirli koşullar çerçevesinde kapasitesinden daha düşük bir oranda ziyaretçi kabul etmesine izin verileceği açıklanmıştı. Böylece misafir yoğunluğu nedeniyle sosyal mesafe kurallarının göz ardı edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Alınan bu tedbirin yanı sıra turizm tesislerinde misafir yoğunluğunun yaşanabileceği yüzme havuzları, fitness salonları, hamam ve yeme-içme alanlarında hijyen ve sosyal mesafe kurallarının sağlanması için önemli kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Bahsi geçen alanlardaki insan sayısını kontrol altına almak, “Yoğunluk Ölçüm Çözümü” teknolojileri ile işletmeler için kolaylaşıyor. Restoran, aktivite merkezi, spor salonu, hamam ve sauna gibi noktaların girişinde çözümü konumlandırarak, ekran üzerinden anlık yoğunluk bilgisini takip edebilen işletmeler, bu sayede ek personele ihtiyaç duymadan tek kontrol noktasından gerekli düzenlemeleri sağlayabiliyor.

Ayrıca, mobil uygulama aracılığıyla turistik tesisler bu bilgileri misafirlerine gerçek zamanlı olarak gönderiyor ve yoğunluk konusunda uyarıda bulunabiliyor.

Koronavirüs salgınıyla başlayan izolasyon önlemleri ve sosyal mesafe kuralları nedeniyle sosyal yaşantısını kısıtlayan ve uzun süredir evde kapalı kalan insanlar alınan tedbirler kapsamında kendilerini rahatlatacak sağlıklı bir tatil ortamı arıyor. Elektronik güvenlik ve iş zekası alanında yenilikçi teknolojiler, turizm firmalarının misafirlerine sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir istirahat ortamı sağlamalarına yardımcı olarak koronavirüs ve  benzeri bulaşıcı hastalıkların bir tehdit unsuru olmaması adına çözümler sunuyor.

Yorum ekle