Sensormatic Blog

Uzaktan Çalışmak Mümkün Peki Ya Uzaktan Güvenlik?

Pandemi döneminde saha satışında yer alan çalışanlar, gerekli güvenlik ve hijyen önlemlerini alarak müşterileri yalnız bırakmadı. Üretimde çalışanların müşterilere ürünleri sunabilmek için endüstriyel güvenlik önlemleri de dahil pandemi koşullarında artan güvenlik tedbirleriyle çalışma yaşamını sürdürdü.

. Mekan bağımsız çalışabilmeye müsait olan ofis çalışanları ise pandemi esnasında başladıkları uzaktan çalışmaya büyük oranda devam ediyor. Uzaktan çalışmak sadece ofis çalışanları için değil bugün endüstri 4.0 sayesinde fabrikada çalışan mühendisler ve işçiler için bile mümkün. Dijitalleşen iş yapış biçimi ile tehditlerin çeşitlenerek arttığı, güven ihtiyacının ise her zamankinden çok daha fazla ön plana çıktığı yeni bir dönemin içindeyiz. Bu yeni dönemde uzaktan çalışmak mümkün peki ya uzaktan güvenlik? Uzaktan güvenliğin akıllı elektronik güvenlik çözümleriyle nasıl sağlanabileceğine yakından bakalım…

TEHDİTLER ARTIYOR

Uzaktan çalışan insan kaynağını güvende tutmak, ofisleri potansiyel tehditlerden korumak ve endüstriyel tesislerdeki olası bir güvenlik sorununa uzaktan da müdahale edebilmek bugünün iş dünyasının en büyük endişe kaynakları arasında yer alıyor. Uzaktan çalışmak her ne kadar verimli ve başarılı olsa da güvenliğe yönelik tehditler artıyor. Ing Wood Research de güvenlik ihtiyacının giderek artmasıyla global akıllı güvenlik pazarının 2020-2024 yılları arasında yıllık yüzde 15,79 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Güvenlik tehditleri artıp çeşitlenirken çözümler de teknolojiyle akıllanıyor. Yapay zeka, makine öğrenimi, bulut, biyometrik teknolojilerle temassız geçiş kontrol sistemleri güvenlik sektöründe adeta işin merkezine yerleşiyor.

UZAKTAN VİDEO İZLEME

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması bina, tesis ve depo gibi fiziksel alanların uzaktan güvenlik ve yönetim ihtiyacını da artırdı. Uzaktan Video İzleme (RVS) temeline dayalı akıllı önleyici güvenlik hizmetleri, işletmeleri veya mülkleri korurken, hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmıyor ve riskleri en aza indiriyor. Bu sayede pek çok olay gerçekleşmeden önlenebiliyor.

Yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı güvenlik kameraları proaktif güvenlik sunarak erken uyarıyla pek çok olayı gerçekleşmeden önlüyor. Artık güvenlikte tehditler ihtiyaç duyulan her noktada derin ve çok boyutlu analiz yeteneğine sahip sensörlerle takip ediliyor. Kameralar, video analiz özellikleriyle şüpheli unsurları belli mesafeden saptayıp uyarı sistemlerini devreye sokuyor. Uzaktan İzleme Çözümlerinde kameralarla birlikte akıllı yazılımlar da kullanılıyor. Bu şekilde operatörlerin gözden çıkarabileceği tüm detaylar yakalanıyor. Yetkisiz giriş, şüpheli paket ya da şüpheli şahıslar anında operatörlere bildiriliyor. Böylelikle olaylar gerçekleşmeden akıllı önleyici güvenlik sayesinde proaktif şekilde engelleniyor.

ÇEVRE KORUMA

Endüstriyel tesis ya da ofislerin uzaktan güvenliğinin sağlanması oldukça kritik. Hırsızlık ya da özel alan ihlali gibi durumlar söz konusu olduğunda imdada ilk olarak çevre güvenlik sistemleri yetişiyor. Çevre koruma çözümlerinde ve mekanların uzaktan güvenliğini sağlamada uzaktan izleme ve destek çözümleri öne çıkıyor. Tesis ve işletme çevresine ya da girişine kurulan akıllı kamera sistemleri de alarm sistemi gibi hareket edebiliyor. Olası bir ihlal anında, ilgili alarm görüntüsü Uzaktan İzleme Merkezine gönderiliyor, operatörler tarafından etkili ve erken müdahale mümkün hale geliyor. Özellikle büyük alanlarda ise sık rastlanan “Amaçsız dolaşan kişiler”, sistem sayesinde fark edilerek izlemeye alınıyor. Bu şekilde olası riskler önlenebiliyor.

UZAKTAN ALARM DOĞRULAMA

Uzaktan İzleme Merkezi’ne gelen bir alarmın gerçekliği ile mevcut kamera sistemine uzaktan bağlanabiliyor. Akıllı kameralar, sahip oldukları özel sensörlerle yerleştirildikleri alandaki hareketleri otomatik olarak algılayıp, potansiyel tehlikeleri güvenlik biriminin ekranına gerçek zamanlı olarak aktarıyor. Böylece görüntüleri izleyen güvenlik görevlileri, oluşan riske dair bir ön bilgiye sahip oluyor. Bu noktada uzaktan sesli anons sistemi ile şüpheliye sözlü bir uyarı yapılabiliyor. Bu anons, oraya kazara girmiş olan bir kişinin oradan hızla uzaklaşmasını sağlarken, kötü niyetli kişi ya da gruplara ise ‘Güvenlik güçlerinin sizden haberi var, müdahale etmeden burayı hemen terk edin’ uyarısını yapıyor. Bu sayede güvenlik görevlileri de yanlış alarmlarla zaman kaybetmemiş oluyor. Ayrıca uzaktan anons ile kötü niyetli kişiler üzerinde caydırıcı etki yaratarak, eylem gerçekleşmeden engellenebiliyor.

UZAKTAN YANGIN ALGILAMA

Fiziksel mekanların taşıdığı önemli risklerden biri de yangın. Ofis, fabrika, depo ya da lojistik merkezlerinde oluşabilecek yangınlar büyük risklere sahip. Yangın algılama ve ihbar sistemi, yangın durumunda yangın olayını en erken sürede algılayarak olası can ve mal kaybının önüne geçiyor. Uzaktan Yangın Algılama Hizmetleri ile yangın algılama sisteminde oluşan arızalar uzaktan belirlenerek sisteme müdahale öncesi gerekli ekipmanın sağlanmasında ön bilgi veriyor. Video tabanlı yangın algılama çözümü yangının kaynağında alevi ve dumanı algılayarak, yangına erken müdahale için zaman kazandırıyor. Çözüm, mevcut sistemlerin hatalı ya da geç algılayabileceği yangınları doğru bir şekilde ve daha erken tespit edebiliyor.

UZAKTAN GİRİŞ ÇIKIŞ

Uzaktan Giriş Çıkış Yönetimi ile ofis ya da binalara tüm giriş-çıkışlar Uzaktan İzleme Merkezi’ndeki operatörler tarafından yönetiliyor. Böylelikle belirlenen saat aralıklarında giriş ve çıkış yetkilerini düzenlemek mümkün oluyor. Şirket yetkilileri depo sevkleri de dahil giriş ve çıkışları uzaktan izleyebiliyor ve daha az kaynak harcayarak daha hızlı giriş-çıkış yönetimi yapabiliyor.

YOĞUNLUK TESPİTİ

Şüpheli durumların veya izinsiz toplanmaların önüne geçmek için kullanılan, proaktif uygulama olarak tanımlanan “Yoğunluk tespiti” ile belli bir bölgede, sıra dışı biçimde kalabalık oluşması durumunda merkeze uyarı gidiyor. Böylece alınması gereken aksiyonlara uzaktan karar verilebiliyor.

Üç boyutlu algılama yapan sensörler ve kameralarla mekanların yoğunluğunu gerçek zamanlı olarak analiz eden ve gerekli durumlarda uyarı yapan sistemler, böylelikle insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelerin kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.

SANAL DEVRİYE

Sanal Devriye çözümleri sayesinde ise ilgili yöneticiler tesis veya işletmenin kamera sistemine uzaktan erişerek, devriye hizmetini gerçekleştiriyor. Bu yöntemle de daha az kaynakla daha hızlı kontrol ve güvenlik sağlanabiliyor. Örneğin; iş yerinde kimse yokken biri içeri girmeye çalıştığında önce sesli uyarıda bulunulur, sonrasında ise operasyon merkezi üzerinden kolluk kuvvetlerine haber veriliyor. Yine herhangi bir alarm durumunda alarmın doğru olup olmadığı kamera görüntüleri aracılığıyla görülebiliyor. Uzaktan İzleme Merkezi’ndeki özel eğitimli operatörler, istenilen alanın kamera sistemine girerek bütün noktaları canlı olarak izleyebilir. Güvenlik görevlilerine ek olarak kullanılabilen Sanal Devriye çözümleri ekstra güvenlik sağlamada etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Güvenlik teknolojilerine ilişkin tüm ihtiyaçları kapsayan hizmet olarak güvenlikte ise ürün tedariğinden montaja, 7/24 servisten bakıma, uzaktan alarm izleme merkezi ile alarm müdahaleden raporlamaya tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan çözümler bulunuyor.

Yorum ekle