Sensormatic Blog

Yeni Nesil Temassız Görüntüleme ile Kayıpların Önüne Nasıl Geçilir?

Güvenlik hayatın her alanında en önemli ihtiyaç. Üstelik bu ihtiyaç hem teknolojik hem de sosyal boyutta çeşitlenen risklerle giderek artıyor. Toplu geçişlerin olduğu havalimanları, AVM ve iş merkezlerinde tehdit oluşturabilecek girişleri engellemek, depo, dağıtım noktaları ve gümrük alanları gibi istenmeyen kayıpların olabileceği yerlerde de kayıpların önüne geçmek hem devletlerin hem de iş dünyasının en kritik ajandası. Bu noktada da çözüm ise yine teknolojide. “Yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi”, hem güvenli geçiş hem de istenmeyen kayıpların önlenmesi konusunda bugün dünyanın en güvenilir çözümü olarak öne çıkıyor.

 

Temassız görüntüleme teknolojisi nasıl çalışıyor?

Dilerseniz bu teknolojinin işleyişine ve ortaya koyduğu değere daha yakından bakalım:

İlk kullanım amacı uzay içindi

Yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, Avrupa Uzay Ajansının ozon tabakasındaki delikleri görüntülemek üzere geliştirdiği ve sonrasında ticarileşen, özel bir kamera yardımıyla vücut ısısını algılayan, patentli pasif terahertz teknolojisini kullanıyor. Avrupa ülkelerinin sağlık enstitüleri tarafından onaylı teknoloji, yine Avrupa’da 20 farklı ülkede kullanılıyor.

Her tür cismi güvenli şekilde tespit ediyor

Bu teknolojinin en önemli özelliği metal dedektörlerin algılayamadığı metal olmayan cisimleri güvenli şekilde ve daha uzak mesafeden taraması. Giysilerin altına gizlenmiş her türlü metal ya da metal olmayan cisimleri 3-4 metre gibi güvenli bir mesafeden algılayabilen teknoloji, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı pozisyonda tarıyor. Ekranda kişiye ait olmayan, 5 cm’ye kadar metal, plastik, silikon gibi ısısı vucüt ısısından farklı olan cisimleri tespit ediyor.

Sağlık için risk oluşturmuyor

20 farklı ülkede en üst seviye güvenlik enstitüleri tarafından onaylanan teknoloji, 1,2 milimetrelik dalga boyu ile oldukça güvenilir olarak tanımlanıyor. XRay ve RF ışınlı görüntüleme cihazlarının aksine sadece vücut ısısını ölçerek görüntüleme yaptığı için hamile kadınlar ve kalp pili kullananlar da dahil olmak üzere hiç kimsenin sağlığı için risk oluşturmuyor. Ayrıca pandemi döneminde sosyal mesafe ve temassız tarama sağladığı için özellikle güvenlik otoriteleri tarafından çok faydalı bulunuyor.

Kayıpları %80 oranında azaltıyor

Mevcut güvenlik prosedürleri ile uyumlu çalışan bu sistem, işletmelerde çalışanları korurken kayıpları azaltıyor. Personel kaynaklı ürün kayıplarını önlemek adına depo ve dağıtım merkezi gibi yerlerde dedektör ve temas sebebiyle çalışanları rahatsız edebilen elle arama yöntemlerinden çok daha etkili bir sonuç veriyor.

Yapılan çalışmalar ilk uygulamayla beraber yüksek caydırıcılık etkisi nedeniyle sistemi kullanan şirketlerde iç kayıpların yüzde 80 oranında düşüş sağladığını da ortaya koyuyor.

Hızlı ve düşük maliyetli

Yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi, Xray ve RF ışınlı görüntüleme cihazlarına göre daha düşük maliyetli oluşuyla öne çıkıyor. İşlev açısından da rakip teknolojilere kıyasla hızıyla fark yaratan bu teknoloji ile kişi başı güvenlik taraması sadece 10 saniyede tamamlandığı için taranan kişilerin geçişi çok daha hızlı oluyor. Havalimanları gibi kalabalık alanlarda da bu teknoloji uzun kuyrukların oluşmasının önüne geçiyor.

Biz de Sensormatic olarak sunduğumuz yeni nesil temassız görüntüleme teknolojimizle dünyanın daha güvenli hale gelmesine yardımcı oluyoruz.

Yorum ekle