Sensormatic Blog

Yeni normalde sıkça kullanılan “Temassız Geçiş Kontrol Sistemleri”

Yüksek teknolojiyi insanların güvenliği için birbirinden kapsamlı sistemlerle güvenlik sektörünün hizmetine sunan mühendisler, temassız geçiş sistemlerinde birçok yeniliğe imza attı. Yüz tanıma, iris tanıma, parmak izi tanıma, akıllı saat ve cep telefonu ile geçiş, aynı zamanda vücut sıcaklığı ölçümü ve maske kontrol ünü de içeren temassız geçiş teknolojileri, her geçen gün daha çok tercih edilen güvenlik sistemleri arasına girdi.

Yaşanan Covid-19 salgını kalabalık alanlar başta olmak üzere insanların geçiş yaptığı tüm mekanlarda hijyeni ve güvenliği daha önemli hale getirdi. Bu soruna çözüm bulmak için yola çıkan güvenlik teknolojileri sektörü, temassız geçiş sistemlerini daha geniş kitleler açısından daha kolay erişilebilir ve daha kullanışlı kıldı. Artık iris, yüz ve parmak izi tanıma gibi biyometrik geçiş kontrol çözümleri sadece yüksek güvenlik ihtiyacı duyan hastane, cezaevi ve banka gibi alanlarda kullanılmıyor. Mesafe ve hijyene gerek duyulan hemen her yerde temassız çözümler devrede. Çünkü artan hijyen kaygısı her geçen gün büyüyor. Temassız geçiş teknolojileri de sorunu köklü şekilde çözmeye yardımcı oluyor.

Kalabalık alanlar kontrol altında

Temassız geçiş teknolojilerinde iris ve yüz tanıma sistemleri oldukça yaygın kullanıma sahip çözümler. Öte yandan gösterdikleri yüksek başarı nedeniyle de sıkça tercih ediliyorlar. Bugün pandemi dönemi nedeniyle her 4 şirketten 3’ü evden çalışırken, aşılama sonrası iş yerlerindeki yoğunluğun artması bekleniyor. Hâlihazırda yaptıkları işin doğası gereği işe fiziki olarak gitmek durumunda olan birçok iş yeri var. Bu iş yerlerine giriş çıkış yapan çalışanların yanı sıra ziyaretçi kabulü de gerçekleşiyor. Yüz ve iris tanıma sistemi ise, bu giriş çıkış yoğunluğunu birkaç saniye içinde, kişilerin hiçbir yere dokunmadan gerçekleştirmesini sağlıyor.

Her gün giriş çıkışın yapıldığı iş merkezlerinde sisteme tanıtılan yüz veya iris bilgileri sayesinde çalışanlar ve ziyaretçiler herhangi bir yere dokunmadan sadece birkaç saniyeyle ölçülebilecek kısa bir sürede giriş-çıkış yapabiliyor. Bu nedenle daha önce sadece yüksek güvenlik ihtiyacı olan laboratuvar, hastane, cezaevi, veri merkezleri ve banka gibi alanlarda öncelikli tercih edilen biyometrik geçiş kontrol sistemleri, ofis ya da mağaza personeli tarafından hijyen kaynaklı riskleri azaltacak bir çözüm olarak tercih ediliyor. Sistemler ise şöyle çalışıyor:

1 saniyede iris tanıma imkanı

İris Tanıma, geçiş kontrolünde en güvenilir çözümlerden biri olarak kabul ediliyor. Nedeni pek çok biyometrik özellikte olduğu gibi insan gözünde bulunan irisin kişiye özel veriler içeriyor olmasından kaynaklanıyor. Bu özelliği sayesinde, özel çözümüyle 1 saniyede iris tanımlanabiliyor. 35-40 cm mesafeden çalışabilen iris tanıma çözümü, sadece bir saniyede tarama işlemini gerçekleştiriyor. Hızlı tarama, düşük uygulama maliyeti ve hijyenik olmasıyla da tercih ediliyor.

256 basamaklı kod belirliyor

Yüz Tanıma çözümünde ise en son teknolojiler ve en gelişmiş algoritmalar kullanılıyor. Bu işlem sırasında insan yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlıyor. Hızlı eşleşme sağlamak için yüksek çözünürlüklü kamerayla donatılan sistem, farklı aydınlatma koşullarında dahi üst düzey doğruluk sağlıyor.

3 boyutlu temassız parmak izi tanıma

Temassız Parmak İzi Tanıma geçiş güvenliğini Covid-19’un hijyen koşullarını yerine getirme noktasında öne çıkan bir çözüm. Öncesinde geçiş yapacak kişinin parmak izi sisteme kaydediliyor. Bu bir elin dört parmak izinin alınmasıyla gerçekleşiyor. Ardından sisteme 3D olarak kaydedilen parmak izi, bir daha detaylı alınmaya gerek kalmadan geçiş yapan kişinin parmaklarını temassız olarak göstermesiyle geçişe izin vermesi şeklinde yapılıyor. Sistem gösterilen parmak izini 3D olarak kaydettiği parmak izi ile eşleştiriyor ve doğru ise geçişe izin veriyor. Hızlı algılama sayesinde beklemeden geçiş yapmaya imkan veren çözüm böylelikle yine biyometrik bir özelliği kullanarak yüksek güvenlik sağlıyor.

Akıllı telefon ve saatlerle geçiş sistemi

Mobil Geçiş Kontrol Sistemlerinde tuş paneli ya da akıllı kartların yerini akıllı telefonlar ve saatler alıyor. Kurulumu oldukça basit olan sistemde, kullanıcılar akıllı telefon ya da saatlerine indirdikleri bir uygulama ile kendi mobil kimliklerini oluşturup, kullanıma başlıyor. Şirketler ise web sitesi üzerinden yeni kimlik yaratma ya da kimlik iptali gibi işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Yüksek ateşe geçit vermiyor

Vücut Sıcaklığı ve Maske Kontrolü sistemi, vücut sıcaklığının doğal değerler dışında olduğu durumlarda yani Covid-19 pozitifin bir belirtisi olan 36.5 dereceden veya isteğe göre belirlenen dereceden yüksek vücut ısısına sahip kişilerin geçiş izni vermeyen bir çözüm. Uygulama ile salgının yayılma riskine karşı koruma kalkanı oluşturuluyor. Vücut ısısını ölçen sensörler, üzerlerindeki dual lens ve WDR özelliğine sahip kameralar ile düşük aydınlatma koşullarında dahi 1 saniyenin altında hızla algılama yapabiliyor, yüz sıcaklığını diğer ısı kaynaklarından ayırt ediyor. Çözüm maske kullanımının mecburi olduğu noktalarda, maske kullanmayan kişilere sesli ve görsel uyarı verirken, maskesiz geçişlere de engel oluyor. Sistem istendiği taktirde işletmelerin girişinde halihazırda mevcut bulunan kartlı geçiş sistemine entegre olarak da çalışabiliyor.

Yorum ekle