Sensormatic Blog

Yüz Tanıma Teknolojileri Güvenlik ve Hijyeni Üst Seviyeye Çıkarıyor

Yaşanan Covid-19 salgını ile beraber hijyenin önemi daha da arttı. Yeni normal adı verilen süreçle beraber güvenlik, bilinen klasik anlamından çıkarak, sağlığın korunmasını da kapsamına aldı. Günümüzde aynı anda hem sağlığı korumak hem de klasik anlamda güvenliği sağlamak gerekiyor. Bu noktada da alışveriş merkezi, havaalanı, otobüs terminali, büyük plazalar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda temassız geçiş için Yüz Tanıma Sistemi birçok avantaj sağlıyor. Özel kameralar ve yazılımlar sayesinde işleyen sistem geçişleri güvenlikli ve sorunsuz hale getirirken, hijyenin korunmasına da yardımcı oluyor.

Güvenlik alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde, pek çok hizmeti tek bir sistemle sunmak mümkün. Bunların başında da Yüz Tanıma Sistemi geliyor. Özellikle kalabalık alanlar; alışveriş merkezleri, havalimanları, stadyumlar, otobüs terminalleri ve plazalardaki geçişlerin güvenli, hızlı ve hijyenik şekilde yapılmasını Yüz Tanıma Sistemi sağlıyor. Peki, Yüz Tanıma Sistemi nasıl çalışıyor?

Video ile yüz tarama imkanı

Yüz tanıma platformu, kişilerin yüzlerinin uzaktan taranarak, sistemde eşleştirilmesi esası ile çalışıyor. Süreç detaylı olarak şöyle işliyor: Özel yazılım sayesinde sistem kameradan aldığı görüntüdeki yüzlerin analizini yapıyor ve tanınacak kişiye ait yüzü 256 basamaklı matematiksel bir algoritma ile değiştirilemez bir kodla tanımlıyor. Tanımlanan yüzler, kurumların standartları çerçevesinde canlı kayıt üzerinden ya da geriye dönük olarak aranabiliyor. Taranan görüntü kaynağının yalnızca güvenlik kameralarından gelen görüntüler olmasına gerek bulunmuyor. Akıllı telefonlar, kameralar veya video içerik platformlarında bulunan videolar sisteme yüklenerek de tarama yapılabiliyor. Yüz Tanıma Yazılımı, gelişmiş algoritması ile bu videolardaki yüzleri inceliyor. Taranan yüz eğer kara listedeki bir kişiye aitse, sistem uyarı veriyor. Aynı zamanda sistem şirketin kendi sunucusu üzerinden çalışıyor.

Beyaz ve kara liste yapılıyor

Öte yandan Yüz Tanıma Sistemi, güvenliği çok ileri bir düzeye taşıyor. Kişileri sınıflandırarak, yoğun kalabalıkların olduğu yerlerde insan gözünden kaçabilecek şüpheli kişileri tek tek tespit ediyor. Bu kapsamda sistem ile beyaz ve kara liste olmak üzere farklı listeler oluşturulabiliyor. Kara listeye kaydedilmiş bir fotoğrafın tarama sırasında tespit edilmesi durumunda, sistem otomatik olarak ilgili operatöre uyarı veriyor. Bu uyarılar, kullanıcının isteği ve ihtiyacı doğrultusunda sesli pop-up, sessiz pop-up ya da sadece log bildirimi olarak verilebiliyor. Beyaz liste ise daha çok alan güvenliğinde öne çıkıyor. Laboratuvarlar, özel depo ya da ofis gibi alanlara giriş için özel olarak yetkilendirilen kişiler bu listeye ekleniyor. Liste dışı birinin bu alanlara giriş yapmayı denemesi durumunda sistem yine gerekli uyarıları veriyor. Şüpheli tespit sistemi için RVS Go ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Temassız Geçiş Kontrol sistemlerinde algoritmayı aldatmak mümkün değil

Aynı zamanda Yüz tanıma teknolojilerinde veriler, canlılık testleriyle alınıyor. Bu test cihazın içerisinde bulunan algoritmalarla yapılıyor. Cihaz gelen kişinin canlı olduğuna karar verdikten sonra, yüz verilerini almaya başlıyor. Bu verileri kendi içerisindeki algoritmada eşleşmiş kişiyle karşılaştırıyor ve eşleşmesi halinde kişinin geçişine izin veriyor. Tüm bu işlemler, bir saniyenin altında çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Veriler üç boyutlu derinlikle alındığı için cihazı aldatmak da mümkün olmuyor. Örneğin, bir kişinin yüzünün resminin bulunduğu maskeyi kullanarak Yüz Tanıma Sistemi’ni aldatmak mümkün değil. Çünkü cihaz, derinlik ve canlılık prensibine göre çalışıyor. Algoritmalar sayesinde, cihaz karşısındaki yüzün gerçek mi yoksa o kişinin yüz hatlarını göstermeyi amaçlayan taklit bir maske mi olduğunu anlayabiliyor.

Hijyeni büyük ölçüde koruyor

Bir başka noktada ise Yüz Tanıma Sistemi, günümüzün en önemli ihtiyacı olan hijyene büyük katkı sağlıyor. Yüz tanıma çözümü, gelişmiş yüz tanıma algoritması, güçlü şifreleme özelliği ve kamera bağımsız yapısıyla kullanıcılarına büyük avantaj getiriyor. Biyometrik geçiş kontrol sistemleri arasında yer alan Yüz Tanıma Teknolojileri, temassız erişim özellikleriyle salgında en önemli sorunlardan biri haline gelen hijyen sorununa çözüm oluyor. Çalışanlar ve ziyaretçiler daha önce sisteme tanıtılan yüz bilgileri sayesinde herhangi bir yere dokunmadan sadece birkaç saniyede giriş-çıkış yapabiliyor. Yeni normale özel iş zekası çözümleri için birçok alternatif bulunuyor.

Kimlik tanıma sistemi

Yüz Tanıma Sistemi temassız, daha hijyenik bir kimlik doğrulama aracı olarak kullanımını her geçen gün yaygınlaştırıyor. Yüz tanıma teknolojilerinin, kameraların ve tarayıcıların birçok çeşidi bulunurken, bu ürünleri hem kartlı geçişlerde hem de video analizlerde kamera üzerinden ve biyometrik terminal adı verilen geçiş terminalleri üzerinden de kullanabilme imkanı bulunuyor. Ayrıca Yüz Tanıma Sistemi’ni farklı ihtiyaçları karşılamak için çalıştırmak mümkün. Geçiş yapacak kişi sayısı önemli bir kriterken, proje gereksinimlerine göre ürünler entegre edilebiliyor. Birden fazla şubesi veya mağazası olan bir şirket için tek merkezden yönetilebilen bir Yüz Tanıma Sistemi kurulabiliyor.

Bir Pandemi Gerekliliği; Ateş Ölçer ve Maske Kontrolü

Biyometrik geçiş kontrol çözümlerinden olan yüz tanıma sistemleri, pandeminin günümüz koşulları için gerektirdiği ateş ölçer ve maske kontrolü özelliği ile öne çıkıyor. Bu özellik ile plaza girişleri, alışveriş merkezleri, mağazalar gibi kalabalık alanlara giriş önlemleri olarak cihazlar, ateş ölçme ve maske kontrol özeliği ile pandemi dönemi ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Sadece ±0,5 °C ‘lik yanılgı payı ile oldukça doğru sonuçlar ile güvenli bir şekilde geçişe olanak sağlıyor. Ayarlanabilir ateş ölçme aralıkları ile 30 ve 45 °C arasındaki sıcaklıkları ölçerek yüksek sıcaklık durumunda alarm verebiliyor. Aynı zamanda maske kontrolü ile de maskesiz girişlerin önüne geçilmiş oluyor. Kişi eğer maskesiz geçmeye çalışırsa alarm veriliyor ve geçişine izin verilmiyor.

Yüz tanıma özelliğinin ateş ölçer ile aktif olarak kullanılabildiği gibi, yüz tanıma özelliği deaktif edilerek kalabalık alanlar için ateş ölçer ve maske kontrol özelliği de tek başına kullanılabiliyor. 1 kişiden 50.000 kişiye kadar yüz tanıma imkanı bulunan esnek modeller ile geniş ürün portföyüne sahip sistem, her ihtiyaca uygun çözüm sunabiliyor.

Mevcut kartlı geçiş sistemine de entegre olabilmesi sayesinde maliyet avantajı yaratıyor ve böylece ek donanım gerektirmeden giriş-çıkış güvenliği sağlanabiliyor.

Özellikle kalabalık alanların daha iyi yönetilmesi, hijyenin sağlanması, geçişin hızlanması için Yüz Tanıma Sistemleri’ni kullanmak birçok avantaj sağlıyor. Bunun gibi gelişmiş teknolojiye sahip sistemleri de yine satıştan, satış sonrasına kadar tüm alanlarda kullanıcının yanında bulunan, sorularına yanıt veren şirketlerden edinmek bugün ve gelecek için büyük önem taşıyor. Sensormatic’in Yüz Tanıma Sistemi konusunda şirketlere özel birçok çözümü bulunuyor. Şirketler ihtiyaçlarını Sensormatic’e ileterek, konusunda uzman ekibin yaptığı tespitler uyarınca en ideal çözümlere kavuşuyor.

Yorum ekle